درب ضد حریق اتاق سرور | تک دیتا

درب ضد حریق اتاق سرور

درب ضد حریق


درب ضد حریق یا درب ضد حریق اتاق سرور همان طور که از نامش پیداست برای مقابله با آتش و ضربه طراحی شده است گاهی به این درب ها درب ضد سرقت نیز گفته می‌شود. فشردگی تجهیزات الکتریکی به کار رفته در مراکز دیتاسنتر و تعداد بالای منابع گرمایی در دیتاسنتر از جمله سیم‌ها و کابل‌ها و همچنین گرمای حاصل از فن سیستم‌ها این مراکز همواره در معرض تهدید آتش سوزی قرار دارند.
این امر بسیار مهم است که بدانیم آسیب مراکز دیتاسنتر سنتر می تواند تاثیر بسیار مخربی برای شرکت و مشتریان داشته باشد. دیتا سنتر به دلیل نقش مهمی که در تکنولوژی مدرن ایفا می کند، باید به دقت تحت نظارت و کنترل باشد و شرکت ها منابعی را به منظور بالا بردن امنیت این واحدها تخصیص دهند.
استفاده صحیح و اصولی از درب ضدحریق اتاق سرور، بهترین راه جهت حفاظت و پیشگیری از آتش احتمالی ایجاد شده در اتاق سرورمی‌باشد. این درب‌ها علاوه بر ایجاد امنیت کامل برای تجهیزات اتاق سرور می‌تواند در صورت وقوع آتش سوزی این اطمینان را حاصل نماید که دود و شعله آتش درون یک محیط کوچک باقی می ماند و بدین ترتیب از وارد شدن خسارت به سایر اموال و افراد جلوگیری کند.
میتوان گفت درب‌های ضد حریق از مقاومت بیشتری نسبت به درب های معمولی برخوردار هستند.درب‌های ضدحریق به طور معمول میتوانند گرمای 800 درجه سانتی گراد را در مدت سه الی چهار ساعت تحمل کنند که این میتواند یکی از تفاوت این درب ها با درب های دیگر باشد.


انواع درب ضد حریق اتاق سرور

درب های مقاوم در برابر حریق به طور کل دارای سه نوع هستند که البته باید بدانید که هرکدام از این درب ها برای مکان های خاص  خود مورد استفاده قرار میگیرند که این سه مدل  شامل :

درب ضد حریق چوبی : همان طور که از نام  این مدل مشخص است این درب ضد حریق از چوب ساخته شده است  قیمت این نوع از درب ها از مدلی شیشه ای پایین تر می باشد در ساخت این درب از چوب های مخصوص با لایه های فولادی و پشم شیشه استفاده  می شود زیبایی و تنوع رنگی در این محصول زیاد می باشد .

درب ضد حریق شیشه ای : استفاده از شیشه میتواند به زیبایی و همچنین مقاومت درب اضافه کند. این نوع درب ها در ساختمان های مسکونی و اداری مورد استفاده قرار میگیرند نقطه اشتراک این نوع درب  با نوع چوبی استفاده هردو از پشم شیشه  و لایه های فولادی است .

درب ضد حریق فلزی : این نوع درب ها از مقامت بالا برخوردار است که میتوان گفت نسبت به دیگر مدل ها از وزن بیشتری برخور دار است .

مشخصات فنی و راهنمای خرید درب ضدحریق استاندارد

درب ضد حریق هم مانند تمامی تجهیزاتی که برای راه اندازی اتاق سرور و شبکه مورد استفاده قرار میگیرد دارای مشخصاتی است که در صورت رعایت کردن آنها میتوانید یک درب ضد حریق استاندارد خریداری کنید . البته مشخصات فنی  زیادی برای درب ضد حریق وجود دارد ولی ما از مهم ترین ویژگی های آن را در ادامه توضیح خواهیم داد :

  • حداقل زمان قابل دوام در برابر آتش یک ساعت باشد.
  • دارای گارانتی باشد.
  • دارای برگ مشخصات باشد.
  • ضخامت ورق فولاد نباید کمتر از یک میلیمتر باشد.

موردهای استفاده درب های ضد حریق


درب ضد حریق اتاق سرور ؛ یکی از مهم ترین تجهیزاتی که برای اتاق سرور ها مورد استفاده قرار میگیرد درب ضد حریق است . درون اتاق سرور ها تجهیزات شبکه مانند سرور ها و سوییچ ها قرار دارد از این رو تامین امنیت آنها یکی از مهمترین نکته هایی است که باید به آن ها توجه شود

بعضیاز افراد بر این تفکر هستند که امنیت اتاق سرور ها و دیتاسنتر ها را می توان با رک تامین کرد ولی برای راه اندازی یک شبکه و اتاق سرور استاندارد نصب یک درب ضد حریق  الزامی است .

درب اتاق سرور معمولا از شیشه  و فلز ساخته می شود واز استحکام بالایی برخور دار است و لی برای امنیت بیشتر نصب سیستم کنترل تردد پیشنهاد میشود .

درب اتاق سرور باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟


درب اتاق سرور باید از پشم سنگ و پشم شیشه پر شده باشد

درب اتاق سرور باید دارای قفل هایی باشد که این قفل ها از درجه بالایی از امنیت ساخته شده باشند

قفل های مکانیکی یکی از مهم ترین مشخصات فنی درب اتاق سرور استاندارد است

بهتر است که درب به صورت اختصاصی و با توجه به نیاز کاربران طراحی و ساخته شود.

درب ضدحریق به عنوان راه فرار باید دسترسی آسان داشته باشد تا در مواقع خاص مانند آتش سوزی مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا رنگ آن قرمز است تا در مواقع ضروری قابل دید باشد.این درب‌ها باید امکان باز شدن با فشارآوردن به دستگیره در زمان مواجه با آتش را داشته باشد.

همچنین وجود یک پنجره شیشه‌ای روی درب ضد حریق ، باعث اطلاع از فضای درون اتاق می‌شود و در صورت وجود آتش و دود در محوطه ، سریع‌تر اقدامات را انجام داد.

فاکتور مهم همه‌ی درب‌های ضدحریق، میزان مقاومت آن در برابر آتش است. این میزان بدون صدمه دیدن و تغییر شکل درب در مدت زمان مشخص تعیین می‌شود. میزان مقاومت درب ضد حریق، بر حسب دقیقه محاسبه شده (گاهی بر ساعت) و میزان استقامت آن، مقدار مقاومتی است که در برابر آتش از خود نشان می‌دهد.

مقالات دیتاسنترو اتاق سرور


اتاق سرور استاندراد

اتاق سرور استاندارد


راه اندازی اتاق سرور استاندراد یکی از خدمات تک دیتا به مشتریان می باشد طراحی اتاق سرور استاندارد نیازمند دانش تخصصی و همچنین رعایت چندین نکته است که در این مطلب به آن ها اشاره کرده ایم.

کولینگ و تهیه اتاق سرور

کولینگ اتاق سرور ودیتاسنتر


گرما همیشه دشمن تجهیزات شبکه و تمامی قطعات الکترونیک می باشد شما میتوانید با راهکار های نوین تک دیتا  و همچنین خنک کننده های دیتاسنتر دیتاکول به راحتی گرما را در محیط مدیریت کنید .

سیستم اعلام حریق

سیستم اعلام و اطفاحریق


یکی از عوامل مهم و کاربردی برای یک سازمان ها محسوب میشود . امروزه از سیستم ها ی اعلام حریق به طور گسترده دراتاق سرور ها دیتاسنتر و مراکز داده , و اماکن مسکونی و صنعتی استفاده می شود

تک دیتا پس از سال‌ها تجربه در زمینه نصب و راه اندازی دیتاسنترها و اتاق سرور های برای انجام پروژه‌های شبکه در زمینه کوچک و گسترده آماده ارائه خدمات می‌باشد جهت انجام پروژه‌های شبکه خود با ما تماس حاصل کنید و یا در سایت با ما گفتگوی آنلاین داشته باشید. میزبان صدای گرم شما هستیم .

5.0
10