6 نکته برای داشتن دیتاسنتر استاندارد و سبز با کارایی بالا
2018-05-08
میکروسرور چیست و چه تفاوتی با سرور دارد
با میکروسرور ها آشنا شوید ! میکروسرور چیست و چه تفاوتی با سرور دارد ؟
2018-05-10

شبکه کامپیوتری چیست و مزایای استفاده از شبکه چیست ؟

شبکه کامپیوتری چیست و مزایای استفاده از شبکه چیست ؟

شبکه کامپیوتری چیست و مزایای استفاده از شبکه چیست ؟

به اشتراک گذاری!

شبکه کامپیوتری چیست و مزایای استفاده از شبکه چیست ؟
به این مقاله امتیاز دهید

در این مقاله قصد داریم به طور ساده شرح دهیم که شبکه کامپیوتری چیست و استفاده از شبکه چه مزایایی دارد با تک دیتا همراه باشید

شبکه کامپیوتری چیست؟


پیش از به وجود آمدن شبکه بزرگترین مشکلات کاربران انتقال اطلاعات بود . در محیط های غیر شبکه (Stand alone enviroment) در صورتی که کاربر تصمیم به انتقال اطلاعات به یک سیستم دیگر می گرفت مجبور بود از ابزاری مانند دیسکت و کارت پانچ  استفاده کند  و پس از کپی کردن اطلاعات اقدام به جابه جایی فیزیکی کارت پانچ کند.

از مشکلات روش انتقال فیزیکی اطلاعات , هزینه خریداری رسانه ای مانند دیسکت سی دی یا و یا امروزه فلش مموری و همچنین صرف زمان زیاد می توان اشاره کرد محدودیت حجم ذخیره سازی اطلاعات و همچنین  فرسایش تدریجی ابزار های فیزیکی از مشکلات این روش است . شبکه کامپیوتری با اتصال کامپیوتر ها به روش های گوناگون  موجب کاهش  هزینه ها و زمان انتقال اطلاعات  و همچنین از همه مهم تر امنیت انتقال می شود.

تعریف شبکه کامپوتری


شبکه به حداقل دوکامپیوتر که به طریقی به یک دیگر اتصال یافته باشند تا از منابع و امکانات یکدیگر یه صورت مشترک استفاده کنند , گفته می شود .این منابع میتواند شامل فایل ها پرینتر و … باشد .این شبکه ها میتوانند شامل شبکه های تجاری شرکت های بزرگ تا شبکه های محلی کوچک متشکل از فقط دو کامپیوتر که در منازل استفاده می شوند , باشد .

مزایای استفاده از شبکه


استفاده مشترک از منابع : از مزایای شبکه های رایانه ای به وجود آمد امکان استفاده مشترک از یک منبع اطلاعاتی یا امکانات  جانبی رایانه بدون توجه به محل جغرافیایی هریک از منابع است .

کاهش هزینه : متمرکز نبودن منابع  استفاده مشترک از آنها و پرهیز از پخش آنها در واحد های مختلف یک سازمان کاهش هزینه هارا در پی خواهد داشت .

قابلیت اطمینان : این ویژگی ناشی از امکان یه کار گیری سرویس دهنده های پشتیبان در شبکه است . با به کارگیری این سرویس دهنده ها می توان از منابع گوناگون اطلاعاتی و سیستم ها در شبکه نسخه پشتیبان تهیه کرد و در صورت عدم دسترسی به یکی از منابع اطلاعاتی از نسخه های پشتیبان استفاده کرد .

کاهش زمان : شبکه های رایانه ای از طریق به اشتراک گذاری منابع زمان انتقال اطلاعات را کاهش می دهد .

ارتباطات : یکی دیگر از اهداف ایجاد شبکه های یارانه ای ایجاد ارتباط قوی بین کاربران از راه دور و بدون در نظر گرفتن محدودیت های جغرافیایی است کاربران می توانند از طریق ابزار های موجود مانند پست الکترونیکی و یا دیگر سیستم های اطلاع رسانی پیغام ها و فایل های مختلف را مبادله کنند .

قابلیت توسعه : یک شبکه محلی می تواند بدون تغییر در ساختار سیستم توسعه یافته و تبدیل به یک شبکه بزرگ شود .

سرویس دهی : توزیع سرویس های تحت شبکه جهت گسترش خدمات و بسط شبکه ها

راه حل های جدید : شبکه ها با رشد خود باعث افزایش راه حل های جدید اقتصادی , بازاریابی , کارآفرینی و آموزشی با استفاده از مفاهیم Marketing,E-Bank,E-learning و… در جهان شده اند .

امیدواریم که این مقاله هم مورد توجه شما قرار گرفته شده باشد نظرات و پیشنهاد های خود را با ما در میان بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 8 =