11.5 C
Tehran
۱۳۹۸-۰۱-۰۱
مجله تک دیتا
مقاله تخصصی شبکه

اصول یادگیری شبکه چیست؟

یادگیری شبکه

یادگیری شبکه یکی از جذاب ترین کارها در زمینه IT می باشد شما برای یادگیری شبکه  نیازمند صرف کردن زمان و یا هزینه هستید که به معنی واقعی بر روی خود سرمایه گذاری کنید تا نتیجه آن را ببینید ولی یکی از سوال هایی که برای تمامی افرادی ک میخواهند وارد این حوضه کاری شوند پیش می آیند این است که شبکه را از کجا شروع کنیم ؟ , پیش نیاز های یادگیری شبکه چیست , آیا  باید دوره MCSE بخونم  یا Cisco

این ها سوال هایی هستندکه در صورت جواب نداشتن برای آن ها ممکن است که شما را کاملا گمراه کند و باعث شود یک فرد کاملا از دنیای شبکه خداحافظی کند . در این مقاله قصد داریم که به بسیاری از سوال های شما در رمینه شبکه را پاسخ دهیم با تک دیتا همراه باشید .

اصول یادگیری شبکه چیست ؟

مقدمه : یکی از مهمترین نکته هایی که دریادگیری شبکه بسیار مهم است مفهوم و توضیحات است . بله ممکن است کسی در زمینه مفهوم شبکه دانشی نداشته باشد ولی یک شبکه کار ماهر باشد ولی در صورت بروز مشکل یک شبکه کاری که از مفاهیم بالا برخوردار است می تواند شبکه را خیلی زود تر عیب یابی کند  .وتفاوت آن با دیگری این است که  آن شخص صرفا کار عملی را فراگرفته است آن هم در حد فقط انجام تنظیمات و هیچ درکی از کلیات موضوع و اینکه در باطن قضیه چی میگذره نخواهند داشت پس برای کسی که علاقه مند به ورود در زمینه شبکه است باید مفاهیم شبکه را درک کند و اصول آن را فرا بگیرد .

زمانی که شما درک کافی از از کلیات شبکه داشته باشید نیازی نیست که تمرکز کنید از چه سیستم عاملی استفاده می کنید چون دانش کافی و مزایا و معایب سیستم عامل هارا می دانید و سمت دیگر را به راحتی یاد خوهید گرفت.

تمامی دوره ها و کتاب هایی که برای یادگیری شبکه مورد استفاده قرار میگیرد تحت عنوان اسم نتورک پلاس یا Network+ شناخته میشود ، این دوره از دوره های شرکتی هست به نام کامپتیا CompTIA که کلا روی بحث کلیات و مفاهیم اولیه شبکه بحث میکند و اصطلاحا Vendor Neutral هست .

مایکروسافت , سیسکو یا لینوکس

این مورد یکی از مشکل هایی است که بیشتر افراد بر روی آن تمرکز بیشتری دارند و نمی دانند که برای شروع کدام را انتخاب کنند . در جواب به این سوال شما سعی کنید به سمت هرکدام که علاقه دارید گام بردارید احتمالا همه شما با سیستم های مایکروسافتی و یا ویندوزی کار کرده اید پس برای شروع مایکروسافت می تواند گزینه خوبی باشد البته دو نکته دیگر نیز مورد توجه قرار می گیرد یکی میزان راحتی در فرایند یادگیری و دیگری رشد بازارکار هست که در ایران کمتر ممکن است یک شرکت اقدام به استخدام یکی فرد برای مدیریت دوتا سوییچ سیسکو بکند از این رو می توانید مایکروسافت را برای شروع انتخاب کنید و سعی کنید در آن زمینه حرفه ای شوید .

سیسکو یکی از شرکت های بزرگ در زمینه تولید تجهیزات شبکه از جمله سوییچ , روتر و … می باشد که برای آموزش کار با این تجهیزات کلاس های آموزشی تحت عنوان دوره های سیسکو بر گذار میکند . شاید برای کسی که تازه تصمیم به شروع یادگیری شبکه کرده است مناسب نباشد چون کار کردن در یک محیط بدون گرافیک و فقط دیتور و Command شاید برای شما خسته کننده باشد .

لینوکس هم سیستم عامل فوق العاده قوی و قابل اتکا هست ولی برای کسی که تازه کاراست ممکن است جالب نباشد و شاید طرفو از شبکه زده کند به خاطر اینکه کلا تمامی کارها به شکل دستور باید براش تایپ بشه و باز هم گزینه خوبی برای شروع نیست . برای یادگیری کار با سیستم عامل های ویندوز سرور 2003 که باید دوره MCSE را پشت سر بگذارید و برای سیستم عامل های سرور 2008 دوره های MCITP که جدید تر است را باید یاد بگیرید .

این نکته را مورد توجه داشته باشد که اگر شما به طور تخصصی در یک زمینه فعالیت کنید متوجه خواهید شد که با یک دنیای بدون پایان مواجه شده اید این نکته در زمینه نتورک و یادگیری شبکه نیز صادق است همیشه سعی کنید به روز باشید و دست از تلاش نکشید .

امیدواریم که این مقاله هم مورد توجه دوستان قرار گرفته شده باشد . نظرات خود را با ما در دیدگاه ها در میان بگذارید

Related posts

استفاده از سلول های سوختی برای تامین انرژی دیتاسنترها

سینا

پروتکل OSPF چیست و چگونه کار می کند

سینا

حفاظت الکترومغناطیسی دیتاسنتر

vahid fatehi

نظر شما چیه؟