13.4 C
Tehran
۱۳۹۸-۰۲-۰۲
مجله تک دیتا
شبکه

تفاوت اتاق سرور و دیتاسنتر چیست ؟

تفاوت اتاق سرور و دیتاسنتر

امروزه با توجه به افزایش استفاده از اینترنت و همچنین افزایش داده های شخصی کاربران بیشتر تمایل دارند داده ها واطلاعات خود را در فضا های ابری (Cloud) ذخیره کنند در ادامه قصد داریم تفاوت دیتاسنتر و اتاق سرور را شرح دهیم با تک دیتا همراه باشید

دیتاسنتر ها و مراکز داده با در اختیار داشتن اینترنت پرسرعت و سرور های قدرتمند و بسیار زیاد، امکان راه اندازی سرور های وب برای عموم مردم را میسر ساخته اند . دیتاسنتر ها از امنیت بالایی برخوردار هستند و همچنین میتوان گفت داده های شما از امنتی بالایی در دیتاسنتر ها دارند . به طور مثال دیتاسنتر ها از سیستم های اعلام و اطفا حریق , سیستم های برق اظطراری UPS , سنسور های دما برای کنترل و مانیتورینگ دما در دیتاسنتر , همچنین بعضی از دیتاسنتر ها به کاربران اجازه میدهد که میزان استفاده از فضای ذخیره سازی و سخت افزار مورد نیاز را انتخاب کنند .

اگرچه هزینه های راه اندازی دیتاسنتر ها میتواند بسیار بالا باشد زیرا تمامی مقدمات راه اندازی دیتاسنتر مانند ; کابل کشی , ایجاد زیرساخت شبکه , خدمات اکتیو سرور ها و… باید انجام شود . در کنار این ها هزینه های جانبی دیتاسنتر ها مانند هزینه نگهداری و تعمیرات سرور ها و تجهیزات شبکه  , مصرف برق تجهیزات , سیستم های کولینگ , باز سازی بافت های قدیمی کابل ها و … میتواند برای مدیران سنگین باشد .

اگر چه میتوان با راهکار های جدیدی مانند مجازی سازی و کاهش برق دیتاسنتر ها هزینه های نگهداری را کم کرد ولی تمامی این کارهای نیاز مند یک هزینه اولیه میباشد .

ولی علاوه بر این ها طراحی دیتاسنتر مزایایی نیز دارد که در ادامه آن هارا شرح خواهیم داد  ;

  • امینت
  • پهنای باند اختصاصی و سرعت بالا
  • سیستم پشتیبانی برق UPS

اتاق سرور چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟


اتاق سرور اتاقی است که برای ذخیره، نگهداری و مدیریت سرورهای کامپیوتری و اجزای مرتبط با آن استفاده می شود. این اتاق بخشی از یک مرکز داده است که چندین سرور فیزیکی را با هم در فاکتورهای مختلف قرار می دهد، یک مرکز داده ممکن است شامل چندین اتاق سرور باشد که هر کدام برای برنامه ها و خدمات جداگانه استفاده می شوند. به طور کلی، یک اتاق سرور ممکن است شامل صدها سرور باشد .

میتوان گفت اتاق سرورها بعضی از ویژگی های دیتاسنتر ها را نیز درند ولی در ابعاد کوچک تر . کسب‌وکارهای کوچک‌تر اغلب تجهیزات شبکه‌ای مرکزی خود را در یک یا چندین اتاق سرور نگهداری می‌کنند که ممکن است به‌صورت غیررسمی دیتاسنتر نامیده شوند بااینکه اتاق‌هایی هستند که در درون ساختمان‌های چندمنظوره قرارگرفته‌اند.

اتاق سرور انتخاب هوشمندانه ای برای شرکت هایی با نیازهای تخصصی است و کسانی که با سیستم های بزرگ یا پیچیده ای با مجموعه ای متنوع از برنامه های کاربردی سر و کار دارند  می توانند از یک سرور داخلی استفاده کنند .

مشخصات اتاق سرور استاندارد 

  • استفاده از درب ضد حریق
  • سیستم امنیتی و دوربین مداربسته
  • سیستم کولینگ و تهویه برای مدیریت گرما
  • سیستم اعلام و اطفا حریق

امیدواریم که این مقاله هم مورد توجه شما قرار گرفته شده باشد نظرات و پیشنهاد های خود را با ما در میان بگذارید .

Related posts

راهکارهای حفاظت از دیتا سنتر – مراکز داده در برابر تغییرات آب و هوا

vahid fatehi

شبکه های کامپیوتری چیست؟

vahid fatehi

خدمات شبکه را با تک دیتا تجربه کنید

سینا

نظر شما چیه؟