11.5 C
Tehran
۱۳۹۸-۰۱-۰۱
مجله تک دیتا
شبکه

شبکه کامپیوتری چیست و مزایای استفاده از شبکه چیست ؟

شبکه کامپیوتری چیست و مزایای استفاده از شبکه چیست ؟

در این مقاله قصد داریم به‌طور ساده شرح دهیم که شبکه کامپیوتری چیست و استفاده از شبکه چه مزایایی دارد.


شبکه کامپیوتری چیست؟

پیش از به وجود آمدن شبکه بزرگ‌ترین مشکلات کاربران انتقال اطلاعات بود. در محیط‌های غیر شبکه  (Standalone environment) درصورتی ‌که کاربر تصمیم به انتقال اطلاعات به یک سیستم دیگر می‌گرفت مجبور بود از ابزاری مانند دیسکت و کارت پانچ  استفاده کند  و پس از کپی کردن اطلاعات اقدام به جابه‌جایی فیزیکی کارت پانچ کند.

از مشکلات روش انتقال فیزیکی اطلاعات، هزینه خریداری وسایلی مانند دیسکت، سی دی و امروزه هارد و فلش مموری است. به این هزینه‌ها اتلاف زمان را نیز باید اضافه کرد. محدودیت حجم ذخیره‌سازی اطلاعات و همچنین  فرسایش تدریجی ابزارهای فیزیکی از مشکلات این روش است. اکنون باوجود شبکه‌های کامپیوتری و اتصال کامپیوترها به روش‌های گوناگون، می‌توان موجب کاهش هزینه‌های انتقال و همچنین زمان انتقال اطلاعات  و بالا بردن امنیت شد.

تعریف شبکه کامپیوتری

شبکه به حداقل دو کامپیوتر که به طریقی به یکدیگر متصل شده باشند تا از منابع و امکانات یکدیگر به‌صورت مشترک استفاده کنند، گفته می‌شود. این منابع می‌تواند شامل پَروَنجاها، پرینتر و … باشد. این شبکه‌ها می‌توانند شامل شبکه‌های تجاری شرکت‌های بزرگ تا شبکه‌های محلی کوچک متشکل از فقط دو کامپیوتر که در منازل استفاده می‌شوند، باشد.

مزایای استفاده از شبکه

استفاده مشترک از منابع: از مزایای شبکه‌های رایانه‌ای به وجود آمدن امکان استفاده مشترک از یک منبع اطلاعاتی یا امکانات  جانبی رایانه بدون توجه به محل جغرافیایی هریک از منابع است.

کاهش هزینه: متمرکز نبودن منابع  استفاده مشترک از آن‌ها و پرهیز از پخش آن‌ها در واحدهای مختلف یک سازمان کاهش هزینه‌ها را در پی خواهد داشت.

قابلیت اطمینان: این ویژگی ناشی از امکان به‌ کارگیری سرویس‌دهنده‌های پشتیبان در شبکه است. با به‌کارگیری این سرویس‌دهنده‌ها می‌توان از منابع گوناگون اطلاعاتی و سیستم‌ها در شبکه نسخه پشتیبان تهیه کرد و در صورت عدم دسترسی به یکی از منابع اطلاعاتی از نسخه‌های پشتیبان استفاده کرد.

کاهش زمان: شبکه‌های رایانه‌ای از طریق به اشتراک‌گذاری منابع زمان انتقال اطلاعات را کاهش می‌دهد.

ارتباطات: یکی دیگر از اهداف ایجاد شبکه‌های یارانه‌ای ایجاد ارتباط قوی بین کاربران از راه دور و بدون در نظر گرفتن محدودیت‌های جغرافیایی است کاربران می‌توانند از طریق ابزارهای موجود مانند پست الکترونیکی و یا دیگر سیستم‌های اطلاع رسانی پیغام‌ها و فایل‌های مختلف را مبادله کنند.

قابلیت توسعه: یک شبکه محلی می‌تواند بدون تغییر در ساختار سیستم توسعه‌ یافته و تبدیل به یک شبکه بزرگ شود.

سرویس‌دهی: توزیع سرویس‌های تحت شبکه جهت گسترش خدمات و بسط شبکه‌ها

راه‌حل‌های جدید : شبکه‌ها با رشد خود باعث افزایش راه‌حل‌های جدید اقتصادی، بازاریابی، کارآفرینی و آموزشی با استفاده از مفاهیم digital Marketing ,E-Learning و… در جهان شده‌اند.

امیدواریم که این مقاله هم مورد توجه شما قرارگرفته شده باشد نظرات و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید.

Related posts

آموزش تمیز کردن روتر و مودم وای فای و افزایش کارایی

سینا

استفاده از سلول های سوختی برای تامین انرژی دیتاسنترها

سینا

دیتاسنتر(Data center) یا مرکز داده چیست و چه ویژگی ها و کاربردهایی دارد

سینا

نظر شما چیه؟