11.5 C
Tehran
۱۳۹۸-۰۱-۰۱
مجله تک دیتا
شبکه مقاله تخصصی شبکه

مهم ترین مزایا و ویژگی های استفاده از شبکه های مبتنی بر TCP/IP

ویژگی های پروتکل TCP/IP

امروزه اکثر شبکه های کامپیوتری بر اساس پروتکل مبتنی برTCP/IP  استفاده میکنند  و تمامی سیستم عامل های موجود در بازار مانند ویندوز ولینوکس و سیستم های یونکس بیس و حتی MacOs هم از این پروتکل استفاده میکنند . همان طور که از نام این دو پروتکل مشخص است از ترکیب دو پروتکل TCP  و IP استفاده میکنند که هر کدام از انی پروتکل ها ویژگی های متفاوتی دارند از  به یکی از ویژگی های مهم پروتکل TCP میتوان به دقت بالای آن اشاره کرد و پروتکل IP از سرعت بالایی برخوردار است . که ترکیب این دو پروتکل نتیجه بستر یک شبکه امن و با اطمینان و در عین حال با سرعت بالا می شود .

در ادامه ویژگی های شبکه هایی که از پروتکل TCP/IP استفاده میکنند را شرح خواهیم داد با تک دیتا همراه باشید .

ویژگی ها و مزیت های پروتکل TCP/IP


همان طور که در بالا گفته شد پروتکل TCP توسط تمامی سیستم عامل های موجود در بازار پشتیبانی می شود و میتوان گفت امروزه بدون داشتن پروتکل TCP نمیتوان به اینترنت دسترسی داشت

به ویژگی دوم آن میتوان به راه اندازی و کانفیگ ساده آن اشاره کرد و همان طور که در بالا گفته شد این پروتکل یک پروتکل قابل اطمینان و امن است .

TCP IP در شبکه هایی که تجهیزات شبکه ای و متصل بهم دارند و مستقل از نوع سیستم عاملی که استفاده می کنند چه در پایین ترین لایه مدل OSI و چه در بالاترین لایه مدل OSI قابلیت پشتیبانی دارد.

TCP IP پروتکل های استاندارد روتینگ در شبکه را فراهم آورده است که به ما این اجازه  را می دهد که یک شبکه را به یک شبکه دیگر متصل کنیم. فرقی نمیکند که این شبکه ها در مقیاس بزرگ و یا کوچک باشند  همچنین تقسیم یک شبکه بزرگ را به شبکه های کوچکتر با انجام عمل Subnetting به ما ارائه می دهد که این خود می تواند انجام امور شبکه را برای ما تسهیل و ترافیک شبکه را بهینه تر کند.

هدف اصلی از طراحی TCP IP فراهم کردن شبکه ای با قابلیت اعتماد است بدین شرح که پروتکل TCP در لایه چهارم مدل OSI کار می کند و بر اساس Segment اطلاعات را انتقال می دهد و به ازای هر Segment ارسالی یک تاییدیه دریافت می کند که بسته اطلاعاتی سالم به مقصد تحویل داده شده است.

 

TCP IP امکان اولویت دهی داده ها بر اساس نوع داده ارسالی را برای ارسال در شبکه به ما می دهد. بدین شرح که با استفاده از سرویس QoS یا Quality of Service می توان سرویس هایی که ترافیک آنها بایستی سریعتر در شبکه ارسال شود را تعیین کرد.

QOS چیست ؟ QOS در حقیقت یک نوع مکانیزم اولویت بندی برای عبور packet های اطلاعاتی بر اساس سرویس های شبکه هست و معمولا برروی شبکه های WAN و در جایی که داده های Voice یا Video استفاده میشود اجرا می گردد.

TCP IP امکان ایجاد Fault Tolerance یا تحمل خطا را در شبکه برای ما فراهم می کند. و از این جهت میتواند به صورت داینامیک در صورت قطع شدن اتصال از یک لینک دیگر برای برقراری ارتباط استفاده کند .

سرویس هایی بینظیر مانند پروتکل DHCP و DNS که از سرویس های حیاتی و بسیار مهم هر شبکه محسوب می شود بر پایه TCP IP فعالیت می کنند.

کامپیوتر هایی با سیستم عامل های ویندوز در نبود سرویس DHCP در شبکه های کوچک و محلی میتوانند آدرس IP در رنج APIPA دریافت کنند

TCP IP از اسامی NetBIOS که امروزه دیگر منسوخ شده است پشتیبانی می کنند. NetBIOS به طور کلی سرویسی در سیستم عامل ویندوز است که به سایر کامپیوتر های ویندوزی این امکان را می دهد تا سیستم های ویندوز موجود در شبکه را بدون استفاده از آدرس IP و با اسم پیدا کنند و به منابع آنها دسترسی داشته باشند.

TCP IP همچنین امکانی را برای ما فراهم می کند که بیش از یک آدرس IP و به همراه آپشن هایش در کارت شبکه سیستم مان داشته باشیم. این قابلیت به ما این اجازه را می دهد تا برای مثال اگر در شبکه سازمان از سرویس DHCP برای دریافت آدرس IP و آپشن های آن استفاده می کنیم و از همان سیستم در شبکه خانگی خود با این تفاوت که با استفاده از آدرس IP استاتیک که روی کارت شبکه سیستم ست کرده ایم به شبکه متصل می شویم کارت شبکه جداگانه خریداری نکرده و با یک کارت شبکه کار خود را انجام دهیم.

TCP IP از IPv6 که رنج آدرس IP بسیار بسیار بزرگتری را نسبت به IPv4 پشتیبانی می کند به طور کامل پشتیبانی می کند. روز به روز نیاز ما به استفاده از IPv6 بیشتر و بیشتر می شود و این در حالیست که بسیاری از ما متوجه این موضوع نیستیم …

ما در این مقاله به مهم ترین مزایای استفاده از شبکه های مبتنی بر TCP IP اشاره کردیم امیدوارم مورد توجه شما قرار بگیرد. نظرات وپیشنهاد های خود را با ما در دیدگاه های درمیان بگذارید .

منبع

Related posts

مزیت های شبکه های ذخیره سازی نسبت به ذخیره سازهای محلی

سینا

مزایای مجازی سازی سرور

سینا

با میکروسرور ها آشنا شوید ! میکروسرور چیست و چه تفاوتی با سرور دارد ؟

سینا

نظر شما چیه؟