10 C
Tehran
۱۳۹۸-۰۱-۰۶
مجله تک دیتا
مقاله تخصصی شبکه

تفاوت San switch و Lan switch چیست؟

تفاوت lan switch و san switch

بسیاری از مردم و کاربران تفاوت بین Lan switch و San Switch را نمی دانند و گاها این دو مورد را به طرز اشتباه به جای یک دیگر استفاده می کنند .از این رو قصد داریم در این مقاله تفاوت LanSwitch و SanSwitch توضیح دهیم .

قبل از توضیح این دو ابتدا باید مفهوم سوئیچ را در شبکه بدانیم . به طور کلی سوئیچ به معنای وصل کردن و برقراری ارتباط بین چندین وسیله به طور همزمان می باشد البته حتما لازم نیست که دستگاه ها کامپیوتر باشند .

LAN Switch چیست ؟

این مورد را تحت عنوان همان Switch توضیح خواهیم داد . در واقع این همان موردی است که بیشتر شبکه کار ها با آن ها کار کرده اند و ومکانیزم کارکردن این شبکه براساس مک آدرس می باشد که سوییچ ها , کامپیوتر , روتر و دیگر تجهیزات شبکه  ره به یک دیگر متصل می کنند . و کامپیوترهایی که به پورت های این دستگاه متصل می شوند بایستی دارای آدرس MAC باشند این سویچ ها برای استفاده در شبکه های Local Area Network استفاده می شوند یعنی شبکه های محلی و به همین دلیل ممکن است از آنها به عنوان LAN Switch هم نام برده شود.

SAN Switch چیست ؟

قبل از اینکه در خصوص SAN Switch صحبت کنیم بایستی دقیقا بدانید که SAN Storage چیست ؟ ما قبلا در خصوص SAN Storage در مقاله ای جداگانه در ITPRO بحث کرده ایم که می توانید به آن مراجعه کنید. بایستی درک کنید که زیرساخت شبکه SAN که برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده می شود با زیرساخت شبکه هایی که می شناسیم متفاوت است. از نظر ساختاری اما شباهت هایی وجود دارد ، در LAN Switch ها ما کامپیوترها و سویچ ها و روترها را به هم متصل می کنیم ، در SAN Switch ها ما سرورها و تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات را به هم متصل می کنیم ، در LAN Switch ها ما از آدرس MAC استفاده می کنیم اما در SAN Switch ها ما شناسه دیگری به نام WWN داریم برای شناسایی Node های متصل شده به سویچ ، در LAN Switch ها ما از پروتکلی به نام Ethernet در بیشتر اوقات استفاده می کنیم تا کامپیوترها ارتباط برقرار کنند اما در SAN Switch ها ما از انواع پروتکل ها اعم از iSCSI یا Fiber Channel یا FCoE استفاده می کنیم.

در LAN Switch ما معمولا از کارت شبکه های معمولی دارای آدرس MAC استفاده می شود و در SAN Switch ها از کارت شبکه های خاصی به نام HBA یا Host Bus Adapter استفاده می شود که بعضا با فیبر نوری به SAN Storage متصل می شوند. LAN Switch ها معمولا برای پورت های خود دارای لایسنس نیستند اما SAN Switch ها برای استفاده از پورت های فیزیکی خودشان نیاز به خریداری لایسنس بعضا دارند. برای درک بهتر تفاوت این دو کافیست که زیرساخت شبکه های LAN و زیرساخت شبکه های SAN را بهتر بشناسیم. ITPRO باشید

Related posts

استاندارد DC-100 سازمان فناوری اطلاعات ایران در ارزیابی مراکز داده

vahid fatehi

سیستم های اعلام حریق و انواع آن ها

vahid fatehi

مانیتورینگ دما در اتاق سرور

vahid fatehi

نظر شما چیه؟