کف کاذب


اگر شما به جزئیات زیرساخت‌های فیزیکی دیتاسنتر-مراکز داده توجه کنید، متوجه می‌شوید که تمام زیرساخت‌ها دارای کف کاذب هستند،چیزی که باعث بالاتر قرار گرفتن کف از حد معمول می‌گردد. به‌طورکلی به علت ایجاد فضای بین سطحی ایجاد شده ، می‌توان یک فضای کافی برای قرارگیری و کارگذاری کابل‌های ارتباطی برای دیتاسنتر و اتاق سرور ایجاد کند. کف کاذب می‌تواند فضای لازم برای انتقال هوای سرد به تمام رک‌ها را به‌آسانی فراهم کند.  طبق استانداردهای ابلاغی معمولاً کف باید چندین اینچ فاصله داشته باشد، بنابراین در طراحی دیتاسنتر مبنا طراحی، قرار گرفتن یک‌فاصله چند اینچی در زیر دیتاسنتر هست.

انواع کف کاذب عبارتند از:
1- کف مخصوص پوشاندن تأسیسات

• قابلیت تحمل یک ساعت در شرایط آتش سوزی بدون ریزش و ایجاد دود و گازهای سمی و خفه کننده.
• قابلیت مقاومت به بارهای دینامیک متمرکز و غلطش در حدود یک تن بر هر تایل.
• قابلیت مقاومت بارهای استاتیک حداقل با ضریب طراحی2
• ضد الکتریسیته ساکن مناسب مراکز کامپیوتری

کف-کاذب
کف-کاذب

2- کف مخصوص انتقال آب‌های سطحی، خاک و ماسه

• مقاوم در برابر شرایط فضای آزاد و قابلیت نصب در سطوح سیمانی
• مقاوم در برابر اشعه UV
• مقاوم در برابر پیری (خستگی)
• مقاوم در برابر مواد اسیدی و قلیایی
• مقاومت عالی در برابر رطوبت

3- کف مخصوص جهت نصب گرمایش کف و کاهش رطوبت

• عایق صوتی
• مقاومت در برابر رطوبت و مواد شوینده خانگی
• مقاومت در برابر حشرات موذی

4- کف‌های مخصوص سبک سازی ساختمان

• مقاومت در برابر بارهای جانی
• مقاومت سایشی عالی و مناسب به کارگیری در اماکن پر تردد
• عایق صوتی مناسب
• ضد الکتریسیته ساکن
• قابل شستشو

کف-کاذب

کف کاذب اتاق سرور در حال حاضر مزایایی مثل مدیریت ایمن تجهیزات کامپیوتری و کابل ها، توانایی در توزیع بار سنگین و البته انعطاف پذیری را ارائه می دهند. از ابتدا کف های کاذب به طور خاص برای اتاق های سرور طراحی شده بودند و هنوز متد جایگزینی برای آن نیامده است. اتاق های کامپیوتر و سرور باید به طور موثر برق را به رک ها، کابل های داده و سیستم‌های خنک کننده مثل هوا و آب توزیع کنند.
از دیگر مزایای استفاده از کف کاذب می‌توان به امکان ترکیب طراحی جهت صرفه‌جویی در انرژی و سازگاری با محیط اشاره کرد. همچنین این سیستم امکان ایجاد تغییرات فنّاورانه در آینده را نیز به آسانی فراهم می‌سازد. وجود کف کاذب می‌تواند توانایی ساخت انواع روش‌های خنک‌سازی را در اختیار تکنسین‌ها قرار دهد . خنک‌سازی بر پایه آب یکی از این راه حل هاست. توانایی در جداسازی آسان کابل‌ها و آزادی عمل برای قطع و وصل کابل‌ها در هر زمان نیز جزوی از مزیت‌های وجود کف کاذب در دیتاسنتر یا اتاق سرور است.
وجود کف کاذب در دیتاسنتر تنها برای یک منظور طراحی نشده است. در واقع وجود کف کاذب مزیت‌های گوناگونی دارد که در ساخت و طراحی دیتاسنتر جهت ارائه بهترین خدمات به کاربران، بسیار حیاتی است.

کف کاذب اتاق سرور برای اهداف زیر توسعه یافته است:
سیستم موثر توزیع جریان هوا
توزیع وزن سنگین به طور مساوی
بررسی و پشتیبانی از خطوط داده
بررسی و مدیریت راحت کابل های برق
ایجاد یک محیط ایمن برای پرسنل این بخش
انعطاف پذیری

ارزیابی و انتخاب کف کاذب برای اتاق سرور مستلزم بررسی چندین متغیر است. برای دسترسی راحت، کف کاذب به پنل‌هایی نیاز دارد که می توان برای دسترسی به کابل ها، سیستم خنک کننده و برق زیر آن به راحتی آن را جابجا کرد. چون رک ها در اتاق های سرور هر ساله سنگین‌تر می‌شوند، طراحی‌های کف کاذب اتاق سرور به قدرت و استحکام زیرساخت استرینگر نسبت به پانل هایی که فقط به پایه‌های ستون در گوشه‌ها قفل می شود، نیاز دارند.

کف-کاذب

انتخاب کف کاذب مناسب برای اتاق سرور مستلزم درک نیازهای ساختاری که روی سیستم کف کاذب می نشیند و هم درک میزان بار متمرکز است. حداکثر باری است که می توان برای ضعیف ترین یک اینچ مربع پانل بدون تغییر شکل آن با وزنی بیش از یک مقدار معین به کار برد. این ها تنها بخشی از ملاحظات طراحی هنگام آماده سازی سیستم های کف کاذب اتاق سرور می باشند.

نکاتی در انتخاب کیفیت کف کاذب :

– کف کاذب خوب کف کاذبی است که انتظارات مصرف کننده خود را برآورده کرده و حداقل استاندارد مربوطه را ارائه نماید. ( از این استانداردها می توان به 7 و UNI- 10466 و NASA- 10275 اشاره نمود . )

– در کف های کاذبی که برای اطاق‌ها به‌کار می روند بهتر است دقت شود که حتماً خواص لازم جهت شرایط آتش‌سوزی به درستی در آن رعایت شده باشند و هریک از اجزائی که در زیر تایل قرار دارند در صورت بروز آتش سوزی به مدت حداقل یک ساعت خواص مکانیکی خود را حفظ نمایند . و  همچنین کفپوش ، چسب و زههای پلاستیکی بکار رفته باعث ایجاد گازهای سمی و دود غلیظ نگردند.

اصولاً در سالنهایی که دارای یک درب ورود و خروج می باشند این امر حساسیت ویژه ای دارد زیرا پایه های کف کاذبی که در زیر آن کابلهای برق نصب شده است نمی بایست هنگام حریق ذوب شده و یا ریزش نماید .

عدم رعایت این مهم باعث مسدود شدن مسیر تخلیه سالن و بروز تلفات انسانی ناشی از اشتباه مهندسی ساختمان خواهد بود . البته این مسئله در کف هائی که برای انتقال  آبهای سطحی بکار می روند و یا در فضای آزاد نصب می باشند صدق نمی کند ولی در این موارد برای مقاومت در مقابل رطوبت و مواد شیمیایی بلعکس فضای بسته بهتر است ازپایه های پلاستیکی و  در درجه دوم از پایه های آلومینیومی با پوشش آنودایز و رنگ الکترواستاتیک و یا از فولاد زنگ نزن
استفاده گردد .

– هنگام بکارگیری کف کاذب در اماکنی که دائماً نیاز به جابجایی تایلهای کف کاذب می باشد بهت ر است دقت شود از انواعی استفاده شود که دارای ابعاد کالیبره ( ماشین کاری شده در کلیه جهات ) و مجهز به زه پلاستیکی شیبدار باشند تا کلیه تایل ها به راحتی قابل جابجایی و جایگزینی باشد .

– در سالن هایی که تجهیزات سرور کامپیوتر نصب می شود و روش تهویه آن از زیر کف کاذب است  بهتر است دقت شود از انواعی استفاده گردد که بخوبی هوابند و آب بند باشند تا از خروج باد سرد از درزها و آزار پرسنل سایت جلوگیری گردد و همچنین تأسیسات زیرین از پاشش مایعات شوینده در امان بمانند.

– در صورتی که محیط نصب کف کاذب ازشهرهای جنوبی یا شمالی کشور است که در آنها رطوبت بسیار زیاد می باشد لازم است دقت شود که پایه ها در حد امکان از جنس آلومینیوم و یا فولاد گالوانیزه باشند بطوری که عمل گالوانیزه بعد از ماشین کاری پایه ها انجام گرفته باشد و استفاده  از مهره های فولادی در این موارد باعث قفل شدن آنها روی محور پایه می گردد که برای جلوگیری از آن بکارگیری روشهای حفاظت کاتدی مناسب توصیه می گردد.

ولی در هر صورت احتیاط نمایید برای بکارگیری فضای زیر کف کاذب جهت تهویه تجهیزات کامپیوتری یا الکترونیکی حساس از پایه های آلومینیومی ، فولاد ضد زنگ و یا پایه های گالوانیزه با پوشش رنگ اپوکسی استفاده نمائید زیرا به  علت جدا شدن فلز روی از سطح فولادی پایه ها ورود این ذرات رسانا به داخل مدارهای الکترونیکی در بلند مدت برای کاربر مشکل عدیده بوجود می آورد .

برای مشاوره و اجرای  تمامی پروژه های شبکه میتوانید با تک دیتا تماس بگیرید.

برخی از خدمات تک دیتا به مشتریان :