تجهیزات-اتاق-سرور

تجهیزات اتاق سرور استاندارد


یکی دیگر از خدمات تخصصی شرکت تک دیتا طراحی، اجرا، نصب و راه‌اندازی اتاق سرور می‌باشد. اتاق سرور از جهات مختلفی به‌عنوان مهم‌ترین قسمت شبکه محسوب می‌شود و می‌توان آن را به “مرکز اصلی شبکه” تشبیه کرد که باید از تجهیزات استاندارد در آن استفاده کرد. اتاق سرور در واقع مرکز کنترل و مدیریت شبکه بوده و تمامی تجهیزات سخت‌افزاری شبکه شامل سرورها، سوییچ‌ها، روترها و غیره در این محل قرار می‌گیرند. تجهیزات اتاق سرور استاندارد باید به گونه ای طراحی و نصب و اجرا گردد که تمامی استانداردهای روز جهان را پوشش دهد.

باید تمامی آینده‌نگری‌ها و نیاز‌سنجی‌های یک اتاق سرور استاندارد به درستی صورت گیرد چرا که در بسیاری از مواقع امکان تغییرات اساسی در این بخش پس از اجرای پروژه امکان‌پذیر نمی‌باشد.

سازمان ها و شرکت ها بر حسب نوع کار، تعداد پرسنل و مراجعه کننده، بزرگی مجموعه و میزان ارائه خدمات الکترونیکی از چندین سرور استفاده می کنند. سرورها در رک‌های مخصوص نصب گردیده و پس از ایجاد اتصالات لازم مورد استفاده قرار می‌گیرند. اطلاعات بسیاری در این سرورها قرار دارد که علاوه بر نگهداری به امنیت نیز احتیاج دارد. برای سهولت و سرعت بیشتر دسترسی به اطلاعات، حفظ امنیت فیزیکی و شرایط مناسب دمایی سرورها،جلوگیری از ورود و نفوذ افراد سودجو و موارد دیگر اتاق مخصوصی برای آن در نظر گرفته می شود.

طراحی و راه‌ اندازی اتاق سرور کارآمد و مؤثر، برای شرکت‌ها و کسب و کارهای مدرن امروزی، بسیار مهم است و جایی برای خطا در نصب و راه‌ اندازی آن‌ها وجود ندارد. در طراحی اتاق سرور بسیار مهم و ضروری است که تجهیزات اتاق سرور به گونه‌ای در نظر گرفته شود که بعد از نصب و راه‌ اندازی، اتاق سرور بتواند حداقل برای ۱۰سال بدون مشکل و ایراد اساسی، کارایی لازم را داشته باشد. با این حال بازنگری و بهینه‌سازی اتاق سرور در آینده نیز ضروری و لازم است و نباید آن را به حال خود رها کرد!

طراحی یک اتاق سرور استاندارد نیازمندی‌های متعددی دارد که در ادامه تمامی آن‌ها را بررسی خواهیم کرد . 

تهویه و کولینگ اتاق سرور


تهویه و کولینگ یکی از تجهیزات اتاق سرور است که یکی از عوامل مهم در پیاده‌سازی اتاق سرور استاندارد است . اتاق‌های سرور و یا دیتاسنترها بخش‌هایی هستند که به دلیل قرارگیری سرورها و یا قرارگیری حجم بسیار زیادی از قطعات الکترونیک گرمای زیادی تولید می‌نمایند این گرما متناسب با تعداد رک‌های قرار گرفته در اتاق سرور افزایش می‌یابد و به همین دلیل خنک کردن اتاق های سرور با ظرفیت‌های مختلف و یا با تکنولوژی‌های متفاوتی با توجه به میزان بار برودتی آنها تعیین می‌شود.

لازم به توضیح است که برخی شرکت‌ها بدون تجربه و داشتن اطلاعات فنی اقدام به تولید سیستم‌های هشدار دهنده اتاق سرور می‌نمایند که البته فارغ از کیفیت قطعات استفاده شده در سیستم ساخته شده سیستم تولیدی می‌تواند با مشکلاتی همچون عدم نمایش درست دما و رطوبت – عدم ارسال اخطار در شرایط هشدار و افزایش دما و موارد این‌چنینی روبه‌رو شود که در این موارد تجهیز نکردن اتاق سرور به چنین دستگاهی بهتر از تجهیز کردن آن است چرا که اگر اتاق سرور به این دستگاه با کیفیت پایین مجهز شود با ۲ مسئله موجب گمراهی مدیر و نگهدار اتاق سرور شده و مشکلات بروز می نماید. 

برخی از دیگر خدمات شبکه تک دیتا


راه اندازی شبکه


راه اندازی شبکه جزو خدمات شبکه تک دیتا به مشتریان است . مشتریان می توانند با تماس با کارشناسان ما و مشاوره و آنالیز راه‌کارها بهترین و مقرون به صرفه ترین راه را برای نصب شبکه به دست آورند . اجرای شبکه توسط تیم فنی تک دیتا با توجه به استاندارد های جهانی انجام می شود.

پشتیبانی شبکه


پس از اجرای شبکه بستر شما توسط تک دیتا پشتیبانی می شود پشتیبانی شبکه تک دیتا شامل عیب یابی شبکه های کامپیوتری و مشاوره های تلفنی برای مشکلات پیش آمده می باشد شما میتوانید با انعقاد قرار داد اب تک دیتا دیگر نگران مشکلات کوچک و بزرگ شبکه خود نباشید.

تجهیزات شبکه


تک دیتا در زمینه مشاوره خرید تجهیزات شبکه همراه شما خواهد بود . تک دیتا وارد کننده محصولات اورجینال سیمون می باشد . با توجه به تنوع کالا های شبکه و عدم اطمینان از تجهیزات اورجینال تک دیتا توانسته رضایت مشتریان را با  عرضه تجهیزات اصل و تحویل به موقع کالا جلب کند.

نصب دوربین مداربسته


امروزه استفاده از دوربین مداربسته و سیستم‌های حفاظت تصویری در ادارات، شرکت‌ها، فروشگاه‌ها و … تبدیل به یکی از نیازهای اولیه و اساسی است‌‌‌‌‌‌. این تجهیزات می‌توانند به صورت نِسبی امنیت اولیه برای کسب‌‌و‌‌کاری که هزینه‌های سنگین مادی و معنوی برای صاحبان آن داشته است ایجاد کنند.

کنترل تردد یا سیستم‌های کنترل دسترسی چیست؟


امروزه دستگاه های کنترل تردد براي كنترل و مانيتور كامل و موثر رفت و آمد پرسنل، از ملزومات شركت ها و سازمان ها و موسساتی است كه با تعدادي پرسنل سر و كار دارند. اين نياز با افزايش تعداد پرسنلی كه بايد مديريت شوند، رشد خواهد كرد. سیستم کنترل تردد جهت نظارت بر ورود و خروج های یک مجموعه از جمله اتاق سرور مورد استفاده قرار می گیرد.
این سیستم در همه اماکن قابل استفاده بوده امکان کنترل ورود و خروج یا دادن مجوز دسترسی، اعلام خطر، باز و بسته کردن درها و … را بر عهده دارد. از این سیستم می توان برای سایر مکان های عمومی، حضور و غیاب، سیستم های مالی ، رستوران و غیره نیز استفاده کرد. در هر مجموعه ایی که یک سیستم کنترل تردد وجود داشته باشد. این امکان وجود دارد که بتوان تمام ورود و خروج افراد را زیر نظر داشت. این امر به راحتی به وسیله یک نرم افزار اکسس کنترل قابل انجام می باشد. در برخی از سیستم های اکسس کنترل به دلیل داشتن سیستم وب سرور داخلی این امکان وجود دارد که بتوان از راه دور به دستگاه متصل شد و به تنظیمات دستگاه دسترسی داشت.
سیستم کنترل تردد خودرویی یا سیستم پارکینگ نیز جزوی دیگر از سیستم های کنترل تردد می باشد.سیستم کنترل تردد پارکینگ شامل دستگاه های اکسس کنترل بوده و می تواند کنترل ورود خروج خودروها را بررسی نماید.

طراحی تابلو برق


 تابلو برق محفظه‌ای است فلزی یا غیرفلزی که تجهیزات در آن نصب شده و ارتباط الکتریکی توسط هادی‌ها برقرار شده و محفظه آماده بهره برداری می شود .
تابلوی برق به عنوان یکی از مهم ترین تجهیزات اتاق سرور و مجموعه‌ای که در آن یک یا چند وسیله قطع و وصل همراه با تجهیزات کنترل، اندازه گیری، حفاظتی، تنظیم کننده و غیره ؛ به منظور ایجاد ارتباطات لازم بین آنها و سایر تجهیزات خارج از تابلو می باشد .
کنترل خطوط ورودی و خروجی برق و برق اضطراری، همچنین لزوم مانیتور کردن جریان و ولتاژ خطوط استفاده از تابلو برق را الزامی می‌سازد. تابلو برق علاوه بر داشتن ولت‌متر و آمپرمتر دارای یک سری کلیدهای مینیاتوری بوده که جهت جریان و وضعیت ولتاژ را کنترل می‌نماید همچنین توسط این کلید‌ها قادر خواهیم بود تا برق قسمتی از سازمان را روی برق شهر Set کنیم و یا می‌توانیم آن را به UPS مرتبط سازیم.

تابلو برق اتوماتیک اتاق سرور – ATS
در بحث تجهیزات اتاق سرور و تجهیزات صنعتی و تاسیسات الکتریکی برخی موارد نیاز است که یک سیستم تغذیه مناسب و بدون قطعی داشته باشد. مثلا در مورد صنعتی نیاز است که اگر شبکه برق اصلی کارگاه به هر دلیل قطع شد بتوانیم تغذیه کارگاه را از یک دیزل ژنراتور تامین کنیم.

کف‌پوش یا اپوکسی


اپوکسی ماده‌ای پلیمری است که در ابتدا به حالت مایع است و سپس با کمک واکنش‌های شیمیایی تبدیل به ماده‌ای جامد می‌شود. اپوکسی پوششی از جنس پلیمر است که روی بتن یا موزاییک در لایه‌های مختلف اجرا می‌شود.

در طراحی و ساخت یک دیتاسنتر و مرکز داده جدید یا تبدیل و به‌روزرسانی یک مرکز داده قدیمی به استانداردهای جدید، سرمایه‌گذاری روی نوع کف‌پوش، به کنترل محیط و محافظت از تجهیزات کمک شایانی می‌کند. اگر اتاق سرور یا دیتاسنتر شما دارای کف‌پوش بتنی باشد نصب این کف پوش یک گزینه اقتصادی خواهد بود که مزایای فراوانی را به همراه خواهد داشت.

یکی از بخش هایی که باید جهت استانداردسازی محیط کار در یک اتاق سرور رعایت شود، بخش ایمنی می باشد. در این بخش باید توسط عبارات و تصاویر جهت اعلام هشدار و خطر به کارگران یا سایر افرادی که به نحوی در معرض خطرات محیط کار می باشند اقدامات لازم را انجام داد. این علایم می تواند به صورت دائمی یا موقت در بخش ها و قسمت های مختلف کارگاه و در حین انجام عملیات کارگاهی مختلف نصب گردد.

تیغه ها بنا به تعریف پانل های جدا کننده ای هستند که باربر نیستند و تنها وزن خود را تحمل میکنند و معمولاً ضخامتشان بین ۸ تا ۱۵ سانتیمتر است .تیغه ها چنانچه بین قسمت داخل و خارج بنا قرار گیرند و در واقع در قسمت پیرامونی بنا واقع شوند. دیوارهای جداکننده دیوارهایی غیر باربر است که شامل یکسری قاب های فلزی می باشد که صفحات گچی به وسیله پیچ مخصوص بر روی آن نصب می شود. سطح این صفحات به وسیله بتونه و نوار مربوطه درزگیری شده، به طوری که در انتها یک سطح یکپارچه و بدون درز خواهیم داشت که قابلیت رنگ آمیزی و یا هر نوع پوشش نهایی دیگر را خواهد داشت. دیوارهای کناف در واقع یک راه حل ساده و کامل برای جدا کننده ها در فضاهای اداری، تجاری و مسکونی و … می باشد.
این ساختار دارای ویژگی هایی به شرح زیر می باشد:
• سرعت اجرایی بالا همراه با دور ریز کم مصالح و درنتیجه صرفه جویی در نیروی کار و مصالح مصرفی.
• قابلیت اجرا بر روی کف تمام شده که تغییرات آتی معماری بنا را بسیار آسان می کند.
• کاهش جرم ساختمان که نتیجه استفاده از جداکننده هایی با وزن 25 تا 35 کیلوگرم می باشد و مقاومت در برابر خطرات ناشی از زمین لرزه.
• افزایش سطح مفید در زیر بنای ساختمان ها
• اجرای جداکننده هایی مطابق با معیارهای فنی مورد نظر طراحان

در دیوارهای غیر باربر داخلی و خارجی ویژگی های حرارتی و صوتی مصالح اهمیت میابند و به همین دلیل اغلب کاربرد مصالح توخالی در این مورد ترجیح داده میشود.تیغه ها را میتوان از دید دیگری به دو دسته قابل جابجایی و غیر قابل جابجایی ( ثابت ) تقسیم بندی کرد , که در حالت اول , کاربری آن در قسمت پارتیشن بندی اداری یا سالن های چند منظوره نمایشگاهی است که مصالح تیغه با بازیافت ( با حداقل پرت ) از قسمتی به قسمت دیگر منتقل می شود.

درب ایمنی ضد حریق


درب ایمنی ضد حریق روکش استنلس استیل یا با روکش کربن نیز جزو تجهیزات اتاق سرور است که امروزه نقش مهمی در دیتا سنتر و اتاق سرور موتور خانه و سازمان ها را بازی میکنند.
پایش شرایط محیطی در اتاق سرور و دیتاسنتر برای از کار نیفتادن موتور خانه سازمان ضروری می باشد.
خارج شدن درجه دما و رطوبت از محدوده استاندارد از اصلی ترین دلایل بروز مشکل از کار افتادن تجهیزات IT می باشد، لذا به کار گیری ابزار های حرفه ای مانیتورینگ (پایش) محیطی از الزامات اصلی در مدیریت فناوری اطلاعات می باشد.

اطلاعات فنی درب ایمنی ضد حریق:
این درب بر اساس استاندارد B.S ساخته و آزمایش شده است.
نمای روی کار درب مناسب محیط های اداری و صنعتی .
عایق بندی لایه میانی به وسیله مواد خاص.
دارای پوشش تاخیر انداز آتش
Fire Retardant Coatings
با نرخ آتش های hr , 1/2 hr ,1 hr, 1/2 hr 2 جهت بالا بردن ضریب مقاومت در برابر حرارت
درب ایمنی دیتاسنتر مخصوص اتاق سرور با روکش MDF گرماتورمی

درب ایمنی دیتاسنتر مخصوص اتاق سرور:
بدنه دولایه ورق MDF 8mm دوطرف درب 2 لایه ورق MDF 8mm گرماتورمی رویه درب با لمینیت PVC
هسته تلفیقی شامل سازه فولادی به همراه ورق فولادی 1mm فرم داده شده
پوشش داخلی پشم سنگ از نوع سخت RS
شامل قفل مولتی سیستم 14 زبانه Kale ترک و قفل تردد
قفل الکتریکی CISA داخل چارچوب قابل تجهیز به انواع سیستم تردد
درب بند اتوماتیک از نوع ضد حریق
امکان جاسازی شیشه دید مخصوص دوجداره سیکوریت
لاستیک دودبند و درز بند ضد حریق سیلیکونی با مقاومت 350 درجه گرمایی

با توجه به لزوم لوله کشي جهت سيستم‌هاي اعلام و اطفاء حريق و لوله هاي گالوانيزه جهت عبور کابل‌هاي سيستم روشنايي، دوربين هاي مدار بسته و نصب روشنايي ، لازم است که مرکز داده یا اتاق سرور مورد نظر داراي سقف کاذب باشد.به اين منظور مي‌بايست در ارتفاعي مناسب پايين تر از سقف اصلي،سقف کاذب اجرا گردد.به اين ترتيب که با توجه به ابعاد نهايي اتاق، قاب کناره ديوار توسط صفحات گچي کناف (همجنس با کناف ديوارها) دور تا دور اتاق اجرا گردد بطوريکه فضاي باقي مانده به صورت شبکه کامل ۶۰*۶۰جهت اجراي تايل هاي سقف کاذب باقي بماند.مشخصات سقف کاذب عبارتند از :
• تایل های سقف کاذب بايد عايق صدا باشند
• تایل های سقف کاذب بايد مقاومت در برابر حريق و رطوبت باشند .
• استفاده از رنگ روشن در سقف کاذب ضروري است.
• استفاده از نگهدارنده ها براي تایل سقف کاذب ضروري است.
• امکان جابجايي آسان تایل های سقف کاذب ضروري است.
در این ساختار می توان از انواع صفحات موجود مانند صفحات سوراخ دار (آکوستیک) و ضد حریق از جنس مینرال (MINERAL) مواد معدنی استفاده کرد .
سازه های سپری شکل با فاصله محور تا محور 600mm جزء اصلی این ساختار را تشکیل می دهد که به وسیله آویز قابل تنظیم به سقف اصلی متصل می گردد.

از لدر و سینی کابل نیز می توان به عنوان تجهیزات اتاق سرور نام برد. این تجهیزات جهت انتقال کابل شبکه و کابل های برق از نقطه ورود به اتاق تا محل چیدمان رک و یو پی اس استفاده میشود . لدر ها و سینی ها بنا به محدودیت های اتاق سرور و چیدمان رک ها ممکن است از بالای سقف کاذب و یا از زیر کف کاذب و یا حتی از پشت دیوار های کاذب عبور کنند . لدر ها از جنس ورق گالوانیزه و سینی ها از جنس ورق گالوانیزه و یا پی وی سی تشکیل شده اند .
سینی کابل و لدر یکی از بهترین روش ها و ابزارهای هدایت حجم انبوهی از کابل ها میباشد. از آنجایی که اتاق سرور و مراکز کنترل مجموعه ای از تجهیزات الکترونیکی و سرورها بوده لذا مقدار کابل ها در این مراکز نیاز به مسیر دهی مناسب و استاندارد دارد. از این رو از سینی کابل و لدر با توجه به حجم کابل کشی و مقدار تجهیزات قبل از اجرای کف کاذب استفاده میگردد.
اصولا قبل از اجرا می بایست نوع سینی و عرض آن انتخاب شده و در نقشه های فنی کلیه ی مسیر ها همراه با جزئیات مشخص گردد.

اجزای تشکیل دهنده سینی کابل و لدر:
خم افقی ۹۰ درجه لدر کابل
چها راه افقی لدر کابل
سه راه افقی لدر کابل
تبدیل افقی لدر کابل
لدر مستقیل لدر کابل
خم عمودی لدر کابل
ساپورت یا تکیه گاه لدر و سینی
مقسم لدر
کاور لدر و اتصالات

دوربین مداربسته به عنوان اصلی ترین تجهیزات اتاق سرور استاندارد، مورد نیاز همه محیطهای این چنینی است. نصب دوربین مدار بسته به صورت آشکار هم به واسطه حضور فیزیکی دوربین مدار بسته از ناهنجاری جلوگیری کرده و هم حس امنیت را در بین ارباب رجوع و پرسنل ایجاد میکند چرا که همه می دانند در صورت بروز هر اتفاقی همه چیز قابل پیگیری و کنترل است. دوربین‌ها بسته به نوع کاربرد آن‌ها و شرایط جغرافیایی و فیزیکی محل، انتخاب و نصب می‌گردند.

سیستم اطفا حریق


امنیت و محافظت فیزیکی از سرورها و دستگاه‌های ذخیره سازی اهمیت بالایی دارد . سالانه ملیاردها ریال هزینه برای خرید سرور و دستگاه‌های تجمیع اطلاعات و تجهیزات اتاق سرور در دیتاسنتر ها و مراکز داده صرف شده که حفظ اسناد و مدارک مجازی را پر اهمیت تر کرده . از اینرو حفاظت و ایمنی در برابر حریق در مراکزداده اهمیت بسزایی دارد. در دیتاسنترها مجموعه کابلها لوازم الکترونیکی تابلوهای برق و سیستمهای سرمایشی مختلفی به کار رفته  که هر کدام مستعد حریق هستند و در زمان بروز آتش سوزی باید از انها  محافظت شوند.

وجود یک سیستم اعلام حریق و اطفاء حریق نه تنها سبب می شود تا مدیر اتاق سرور در شرایط عادی هم براحتی اتاق سرور را ترک نماید و در زمانهای عدم حضور با خیال راحت به امور شخصی بپردازد همچنین در زمانهای حضور وظیفه محافظت از نفرات و اشخاص را در اتاق بعهده می گیرد تا در زمان بروز بحران با عکس العمل به موقع از بروز آتش به نقاط دیگر و اسیب بیشتر جلوگیری نماید.

دستگاه ups (خدمات نصب و راه اندازی)

در زمانیکه برق اتاق سرور قطع می شود تنها دو گزینه پیش روی ماست: پس از قطع برق تجهیزات اتاق سرور را خاموش نماییم. از منبع برق جایگزین برای روشن نگه داشتن تجهیزات استفاده نماییم.در هر صورت یک باتری پشتیبان به نام ” منبع تغذیه ” یا همان UPS مورد نیاز است.

که خود جزو تجهیزات اتاق سرور می باشد در واقع یکUPS  فرصت چند دقیقه ای مهم را در اختیار ما قرار می دهد تا تجهیزات را بدون از دست رفتن اطلاعات و هرگونه آسیب جدی نرم افزاری و سخت افزاری خاموش نماییم و یا منبع برق جایگزین که معمولا یک ژنراتور است را وارد مدار نماییم؛

تجهیزات مرتبط با یو پی اس این امکان را دارند که در صورت قطع برق به مدت طولانی و عدم وجود نیروی برق جایگزین سرورها را بطور خودکار و بدون از دست رفتن اطلاعات خاموش کنند. در صورت وجود ژنراتور لازم است ژنراتور بکار رفته جهت تغذیه اتاق سرور برق خروجی با موج سینوسی و فرکانس ۰٫۵ ± ۵۰ هرتز تولید نماید و از UPS های با قابلیت دبل کانورژن (تبدیل برق هم در ورودی و هم در خروجی ) استفاده شود.

شرکت تک دیتا با تجربه انجام انواع پروژه های استانداردسازی اتاق سرور و طراحی و اجرا انواع اتاق سرور و مراکز داده می تواند شما را در خرید و اجرای تجهیزات اتاق سرور همراهی کند تا بهترین انتخاب پیش روی شما باشد. 

با ما تماس بگیرید.

انتخاب حق شماست

close-link

خاص‌ترین‌های تکنولوژی

در مجله تک‌دیتا بخوانید
با عضویت در مجله به بروزترین اخبار دنیای تکنولوژی.دست یابید
close-link
Click Me