13.4 C
Tehran
۱۳۹۸-۰۲-۰۲
مجله تک دیتا
فناوری اطلاعات

این چسب که قابلیت تزریق به بدن را دارد میتواند زخم هارا در چند ثانیه درمان کند

همه ما از چسب زخم استفاده کرده ایم ولی چقدر بهتر بود که با تزریق یک چسب در چند ثانیه زخم هایمان خوب میشد ؟ مهندسان بیومدیکال استرالیا و آمریکا موفق به‌تولید نوعی چسب مخصوص جراحی شده‌اند که می‌تواند زخم‌ها را به‌سرعت ترمیم کند. به‌گفته این مهندسان، یافته جدید آن‌ها موفقیتی بزرگ برای نجات جان انسان‌ها در شرایط اضطراری است.

این چسب قابل تزریق MeTro نام دارد و مبتنی بر یک پروتئین طبیعی به‌نم تروپالاستین است. این چسب به‌صورت مستقیم روی زخم قرار می‌گیرد و توسط اشعه ماوراء بنفش فعال شده و یک سطح کاملا بسته و غیرقابل نفوذ را شکل می‌دهد. در نتیجه، هیچ‌گونه نیازی به‌بخیه نیست. قابلیت ارتجاعی این محصول به‌معنی آن است که به‌راحتی روی ارگان‌های داخلی بدن مانند قلب و شش‌ها که دائما در حال تغییر شکل هستند قابل استفاده است.

نتیجه این تحقیق در مجله Science Translational Medicine به‌چاپ رسیده و نشان می‌دهد که این چسب خیلی سریع و با موفقیت کامل تمام برش‌ها و شکاف‌های عروق خونی و شش‌ها را پوشش می‌دهد.

به‌گفته پروفسور «نسیم آنابی»، رهبر این گروه تحقیقاتی از سازمان مهندسی شیمی از دانشگاه Northeastern، “زیبایی فرمول MeTro آن است که به‌محض تماس با سطح بافت‌ها و عضلات تبدیل به یک ماده ژل مانند می‌شود.”

در این محصول از تلفیقی از فناوری‌های پروتئین‌های ارتجاعی طبیعی و مولکول‌های حساس در برابر نور استفاده شده است. این چسب شبیه چسب‌های سیلیکونی است که در اطراف کاشی‌های داخل حمام و آشپزخانه استفاده می‌شود. این چسب تاکنون روی خوک تست شده و تمام آزمایش‌ها را با موفقیت پشت سر گذاشته است. بعد از این مرحله، قرار است از آن روی بدن انسان استفاده شود.

مهم‌ترین کاربرد این چسب قابل تزریق در صحنه تصادفات رانندگی و مناطق جنگی است. علاوه بر این، می‌تواند در عمل‌های جراحی در بیمارستان‌ها نیز مورد استفاده قرار گیرد.

منبع : شبکه

Related posts

تماشا کنید:در نهایت ماشین پرنده اختراع شد !

سینا

با وای شارژ همه گجت های خودرا به طور بیسیم شارژ کنید

سینا

تفاوت بین فرمت NTFS و فرمت FAT32 چیست؟

vahid fatehi

یک نظر

مینو ۱۳۹۶-۰۹-۲۵ در ۲۲:۱۹

عالی عالی عالی بود
مرسی که هستید

پاسخ

نظر شما چیه؟