14.9 C
Tehran
۱۳۹۸-۰۱-۰۴
مجله تک دیتا
مقاله تخصصی شبکه

تفاوت Circuit Switchnig و Packet Swithching چیست ؟

packet switching

Switching در علم کامپیوتر به معنای انتخاب راه بین صدها راه می باشد . یعنی زمانی که شما اقدام به ارسال اطلاعات از مبدا به مقصد می کنید در واقع آن بسته را از Switch میکنید . اگر شما داده ی خود را در بستر شبکه زیرساخت و سرویس های مخابراتی ارسال کنید بسته شما در دوروش ممکن است ارسال شود ; یا انتقال اطلاعات شما بصورت سویئچینگ مدار یا Circuit Switching انجام می شود یا بصورت سوئیچینگ بسته یا Packet Switching انجام می شود. ( که بحث ما در خصوص ارتباطات راه دور و شبکه های گسترده یا WAN می باشد. )

Circuit-Switching-Vs-Packet-Switching

Circuit Switching چیست ؟


وقتی صحبت از Circuit Switching می شود شما می توانید دقیقا مکانیزمی مشابه خط تلفن قدیمی را در نظر بگیرید . شما هر زمانی که بخواهید از خط استفاده کنید گوشی را بر می دارید و شماره یا کانال مربوط به مقصد را انتخاب می کنید و ارتباط می گیرید و در این ارتباط کانال ارتباطی صرفا مختص شما می باشد و شما می توانید از پنهای باند موجود و سایر منابعی که در بستر این ارتباط وجود دارد بصورت اختصاصی استفاده کنید و هرگاه که کارتان برای انتقال داده تمام شد ارتباط تلفن یا کانال را قطع می کنید . از مزیت های چنین سیستمی این است که شما امکان استفاده از لینک ارتباطی بصورت مقطعی و زمانبندی مشخص را خواهید داشت و هر موقع به ارتباط نیاز نداشتید آن را قطع می کنید و باعث می شود برعکس خطوط ارتباطی اختصاصی هزینه های شما بالا نباشد.با توجه به اختصاصی بودن ارتباط در زمان برقراری کلیه داده ها و اطلاعاتی که در خطوط رد و بدل می شود با سرعت بالاتر و همچنین با تغییر کمتر به مقصد می رسوند و این باعث می شود سرعت ارتباطی شما بعضا بهتر باشد اما مشکل بزرگ این شبکه ها محدودیت تعداد کسانی است که می خواهند از لینک ارتباطی استفاده کنند، در واقع در هر زمان ممکن است یک نفر و یک ارتباط از مبدا به مقصد برقرار شود و باقی افراد ممکن است مجبور باشند پشت خط باقی بمانند و منتظر خالی شدن لینک باشند. در Circuit Switching مسیر انتقال داده کاملا از قبل مشخص است و به هیچ عنوان نیازی به مسیریابی برای ارسال داده نمی باشد.

 Packet Switching چیست ؟


packet switchin را می توان به ساختار شبکه های کامپیوتری تشبیه کرد که هر داده ای تبدیل به بسته های کوچک شده و درون شبکه ارسال می شود و با توجه به آدرس مبدا و مقصد و شماره و ساختار بسته اطلاعاتی در مسیر ارتباطی که به احتمال زیاد بسته های سایر کامپیوترها نیز وجود دارند ارسال خواهد شد و کامپیوتر مقصد نیز با توجه به آدرس مقصد بسته را دریافت می کند. در این نوع شبکه ها بسته ها بصورت مجزا و جدا جدا برای مقصد ارسال می شود . با توجه به اینکه در یک مسیر ارتباطی بسته های متفاوت و متعددی از کامپیوترهای مختلف وجود خواهد داشت بنابراین ما به پروتکل هایی نیاز داریم تا بسته های اطلاعاتی را از مبدا تا مقصد هدایت کنند که در واقع همان پروتکل های مسیریابی در این لایه محسوب می شود . دقت کنید که در شبکه های Packet Switching برخلاف ظاهر آنها مکانیزم کاری در لایه دوم از مدل انجام می شود و در واقع ما Frame داریم نه Packet … هر بسته بصورت جداگانه به مقصد ارسال می شود و از این رو با توجه به اینکه پردازش بر روی بسته ها انجام می شود ممکن است بسته ها از مسیرهای مختلفی به مقصد برسند و از طرفی این شبکه ها کندتر از شبکه های Circuit Switching بعضا عمل می کنند . از نمونه این نوع زیرساخت های ارتباطی می توان به Frame Relay و همچنین ساختار  جدید اشاره کرد.

نتیجه گیری


شبکه های Circuit Switching با ماهیت انتقال صدا و شبکه های Packet Switching با ماهیت انتقال داده طراحی و معرفی شده اند ، امروزه با استفاده از تکنولوژی های Qos یا کیفیت سرویس ، امکان ارائه خدمات انتقال صدا در قالب Packet Switching نیز فراهم شده است. در شبکه های Packet Switching تمامی پهنای باند بصورت بهینه مورد استفاده قرار می گیرد در حالیکه در شبکه های Circuit Switching هر ارتباطی نیاز به پهنای باند اختصاصی داشته و ممکن است باعث عدم امکان استفاده سایرین از خطوط شود. شبکه های Packet Switching برای تعداد بالای کاربر نیز قابل استفاده هستند در صورتیکه در Circuit Switching تعداد کاربران محدود است. امروزه تقریبا اکثر شبکه های زیرساختی از نوع Packet Switching هستند. ITPRO باشید

Related posts

پروتکل OSPF چیست و چگونه کار می کند

سینا

اصول یادگیری شبکه چیست؟

سینا

محاسبات لبه ای یا edge computing چیست؟

vahid fatehi

نظر شما چیه؟