11.5 C
Tehran
۱۳۹۸-۰۱-۰۱
مجله تک دیتا
شبکه مقاله تخصصی شبکه

راهکار افزایش طول عمر دیتاسنتر – اتاق سرور

افزایش عمر دیتاسنتر و مرکزداده

دیتاسنترها و اتاق سرور همیشه در حال کار کردن هستند و طبیعی است که هرچیز که در حال کار کردن است یک اصطلاک و عمر مفید دارد . امروزه نیز به دیتاسنترها و مراکزداده به عنوان موجودهای زنده نگاه میشود . هر وقفه‌ای می‌تواند عمر یک مرکزداده را کوتاه‌تر کند. دیتاسنترها نیاز به پشتیانی و نگهداری مداوم دارند تا بتوانند همیشه پاسخگو و سرویس دهنده کاربران باشند .

به همین دلیل، اپراتورها باید به طور شبانه‌روزی و مستمر علائم حیاتی مرکز داده را بررسی و زیر نظر داشته باشند. یکی از مهم ترین روش های برای کار کرد صحیح یک دیتاسنتر و مرکز داده مانیتورینگ و نظارت داشتن لحظه به لحظه سخت افزار ها است .

این کار به مدیران IT کمک می کندکارایی و کیفیت توان خروجی دستگاه‌ها مرتب چک کنند و در صورت بروز خرابی ویا قبل از آن اقدام به حل مشکل کنند . همانطور که در اول نوشته گفته شد دیتاسنر ها مانند موجود های زنده مانند انسان ها نیاز به مراقبت دارند از این جهت تیم‌های اورژانس و امداد باید همیشه در یک مرکز داده مستقر باشند تا به‌سرعت وارد عمل شده و یک سایت آسیب‌دیده را تعمیر کنند و دوباره به مدار برگردانند.

 نگهداری و به روز رسانی مداوم و مستمر دیتاسنتر

یکی از مهم ترین عامل‌هایی که باعث کاهش توان،بازدهی و عمر دیتاسنتر می‌شود عدم توجه به نگهداری می باشد . از این جهت که هزینه های نگهداری و پشتیبانی مراکز داده و دیتاسنترها بالا می باشد بیشتر مدیران حاضر به پرداخت این هزینه‌های نیستند از این رو باعث می‌شود که عمر مفید دیتاسنتر‌ها مثلا از 30 سال به 15 سال برسد .
زندگی یک مرکز داده بدون وجود شرکا و دوستان ادامه پیدا نخواهد کرد. همانند زندگی انسان، مراکز داده نیاز به حامی، دوست و شریک در تمام مراحل زندگی خود دارند. دوستان و شرکا می‌توانند در مواقع بحرانی به کمک مرکز داده آمده و با پشتیبانی مناسب او را نجات دهند. برخی شرکا به‌مرور زمان از مرکز داده فاصله می‌گیرند و شرکای جدیدی به حلقه ارتباطات مرکز داده افزوده می‌شوند. این شرکا نقش همسر را در زندگی دارند.
کسب‌ و کارهایی که توسط مرکز داده میزبانی می‌شوند یا مرکز داده به آن‌ها اجاره داده شده است، نقش فرزندان را دارند. این کسب‌ و کارها برخی اوقات نیاز به سخت‌افزار جدید یا قدرتمند دارند و باید از سوی مرکز داده تأمین شود. گاهی این فرزندان بانی گرفتاری‌های بزرگی برای مرکز داده می‌شوند. کل مرکز داده از کار می‌افتد و باید دوباره سرپا شود. برخی پردازش ها نیاز  ظرفیت‌های چند برابری می‌کنند و باید مرکز داده توسعه داده شود . برخی سرویس‌ها و خدمات پهنای ‌باند بیشتری نیاز دارند و در سال‌های بعد ، قرارداد آن‌ها تمدید نمی‌شود و در یک مرکز داده دیگری میزبانی می‌شوند. اما گاهی اوقات یک سخت‌افزار و سرویس‌ها برای چندین سال پیاپی روی یک مرکز داده است، به ‌طوری ‌که دیگر کل مرکز داده متعلق به آن سرویس می‌شود.

ارتقا و استفاده از سرویس های نوین برای بقای بیشتر دیتاسنتر

هر روز فناوری های جدیدی  وارد دنیای تکنولوژی می شوند و برای جا نماندن از این غافله بروزرسانی دیتاسنتر است. یکی از راه هایی که یک مرکز داده را به روز نگه می دارد ارتقا سخت افزای است  تا بتواند زمان پاسخگویی کمتری را برای کاربران فراهم کند . برخی مراکز داده از سیستم ذخیره‌سازی هارددیسک به‌سوی سیستم ذخیره‌سازی SSD می‌روند. سیستم‌های خنک‌سازی عوض می‌شوند و از چیلرهای معمولی و CRAH به چیلرهای تبخیری تغییر می‌کنند. دستگاه‌های جدیدی نصب می‌شوند که بتوانند میزان مصرف انرژی را کاهش دهند. کابل‌ها و سرورها عوض می‌شوند و از شبکه‌های 10 و 40 گیگابیت به‌سوی شبکه‌های 100 گیگابیت حرکت می‌کنند. تجهیزات قدیمی با تجهیزات جدید جایگزین می شوند . و در نتیجه مراکز داده میتوانند با کیفیت بیشتر به سرویس دهی خود بپردازند .

چالش دیتاسنترهای قدیمی

وقتی چند سال از عمر یک دیتاسنتر می گذرد ، چالش‌ها و بحران‌های جدید از راه می‌رسند.با بیشتر شدن عمر دیتاسنتر در برخى از سیستم‌ها و فناورى‌هایی که قدیمى شده‌اند، امکان تغییر و به روزرسانى نیست مصرف برق نیز با توجه به افزایش کارکرد قطعات سخت افزاری بالا رفته است و هزینه های پرداخت و انرژی مصرفی نیز همینطور. فناوری‌ها و سیستم‌های جدید انرژی هم نیازمند هزینه اولیه بالا هستند و هم باید کل مرکز داده برای چندین ماه از مدار خارج شود .
کولینگ های اتاق سرور و دیتاسنتر ها زیاد مورد توجه قرار گرفته نمی شود ولی این نکته یکی از مهمترین جنبه های افزایش مصرفی برق است بر اساس کار کرد بالا و قدیمی شدن این دستگاه‌ها و در عین حال کاهش بازدهی است بنابراین دیگر جوابگوی تکنولوژی‌های جدید نیستند . پرمصرف و کم‌بازده هستند و گرمای تولیدی دستگاه‌ها را جواب‌گو نیستند. استقرار سیستم‌های خنک‌سازی جدید و مدرن نیازمند بازنگری سراسری در معماری و طراحی دیتاسنتر است.
به همه این مشکلات، نیاز به افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی یا محدودیت‌های فضای فیزیکی را اضافه کنید. راهکار بسیاری از چالش‌های بالا وحشتناک است .

خطرهای زیادی برای ارتقا و افزایش توان سخت افزاری , دیتاسنتر و مراکز داده را تهدید میکند.باید مرکزداده خاموش شود و برای مدتی دیگر سرویس ندهد و همین کار یک چالش بزرگ برای دیتاسنترها محسوب می‌شود‌ به‌ویژه، اگر تصمیم به خاموش کردن بخشی از یک مرکز داده گرفته شود، مثلاً اگر قرار شود سیستم خنک‌سازی تغییر کند، ممکن است باعث خرابی و آسیب بخش‌های دیگر شود. از این جهت تمامی کار ها باید برنامه ریزی هوشمندانه انجام شوند .

هوشمندانه هزینه کنید

در بعضی مواقع، بیشتر مدیران ترجیح می‌دهند ارتقاهای کوچک انجام دهند تا مرکز داده بتواند چند سال دیگر و شاید سالی دیگر سرپا بماند و باز هم به سرویس‌دهی خود ادامه دهد. برخی دیگر از سرمایه‌گزاران ترجیح می‌دهند به سراغ ساخت یک مرکز داده جدید بروند و دیتاسنتر فعلی با همین ظرفیت و تجهیزات با کمترین بار کاری به راه خود ادامه دهد. در این میان، ممکن است نارضایتی برخی از سرویس گیرندگان یا کسب ‌و کارها باعث شود به‌سوی مرکز داده دیگری کوچ کنند. حتی ممکن است یک مرکز داده جدید در کنار مرکز داده قدیمی ساخته شود و برنامه‌ای برای مهاجرت تمام سرویس‌ها و اطلاعات به مرکز داده جدید طرح‌ریزی شود. چنین مهاجرتی نیز چالش‌های بی‌شمار و پایان‌ناپذیر خود را دارد و با خطرات مالی و کاهش سهم بازار روبه‌رو است.

در طراحی مراکز داده آینده نگر باشید و سعی کنید سرویس‌های جدید و خدمات نویی را اضافه کنید همین کار باعث می شود که شما خیلی زودتر میان مردم و کاربران محبوب شوید و این کار به عمر دیتاسنتر شما می افزاید.
رایانش ابری خصوصی و هیبرید دو ارتقای بزرگ مرسوم در مراکز داده یک روی حرکت از انرژی‌های فسیلی به‌سوی انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر و دیگری تغییر سیستم خنک‌سازی برای کاهش هزینه‌ها و مصرف انرژی و درنهایت کاهش هزینه‌های عملیاتی مرکز داده است.

مراکز داده نسبت به انسان‌ها عمر کوتاه‌تری دارند و غالباً به طور میانگین می‌توان گفت 25 سال زندگی می‌کنند. یک مرکز داده به طور مؤثر می‌تواند 15 تا 20 سال خدمات بی‌وقفه ارائه بدهد. ساختمان و برخی تجهیزات سخت‌افزاری شاید سال‌های درازی نزدیک به 50 یا 60 سال سرپا باشند، ولی فناوری‌ها هر 3 تا 4 سال یک بار تغییر می‌کنند. سرورها باید جایگزین شوند و استوریج و سیستم های زخیره سازی جدید باید جایگزین شوند  در این مرحله ، میتوان گفت باید کوبید و از نو ساخت .

به نظر شما در طراحی یک شبکه مستقر و دیتاسنتر  به طوری که بتواند سال ها با توجه به نیاز کاربران ادامه حیات دهد چه فاکتور هایی باید لحاظ شود ؟

Related posts

تفاوت فایروال های سخت افزاری و نرم افزاری با آنتی ویروس چیست

سینا

تفاوت Circuit Switchnig و Packet Swithching چیست ؟

سینا

حفاظت الکترومغناطیسی دیتاسنتر

vahid fatehi

نظر شما چیه؟