11.5 C
Tehran
۱۳۹۸-۰۱-۰۱
مجله تک دیتا
شبکه

ویژگی‌های اتاق سرور استاندارد

اتاق-سرور

اولین گام برای شروع استانداردسازی و بهینه‌سازی اتاق سرور، مشورت با یک مشاور با تجربه و متخصص می‌باشد. یک مشاوره خوب تاثیر زیادی در جلوگیری از هدر رفتن هزینه و زمان دارد. شرکت تک دیتا با رعایت استانداردها در طراحی و راه‌‌اندازی اتاق سرور این تضمین را به مشتریان خود می‌دهد که شبکه‌ای بهینه و کارآمد را داشته باشند. ما خدمات خود را با انجام تست‌های شبکه از جمله تست فلوک، گارانتی و تضمین می‌کنیم تا مشتریان از دریافت خدمات باکیفیت اطمینان حاصل نمایند. بعد از انجام مشاوره و بررسی سازمان اقدام به ارائه طرح می‌شود و هزینه به سازمان اعلام می‌شود. پس از تایید شرکت پروژه استاندارد سازی و اجرا اتاق سرور را آغاز می‌نماید.

امروزه با گسترش روز افزون اطلاعات و حجم عظیمی از داده ها مدیریت انها به صورت یکپارچه یک عمر ضروری به حساب می آید.در این مقاله اختصاصی و کامل قصد داریم توضیح دهیم که اتاق سرور و مرکز داده ,دیتاسنتر چیست و لازمه های طراحی یک اتاق سرور استاندارد چیست و در نهایت یک اتاق سرور استاندارد باید چه ویژگی هایی داشته باشد .

اتاق سرور استاندارد چیست؟


اتاق سرور چیست ؟

چرا از اتاق سرور استفاده میکنیم 

ویژگی های یک اتاق سرور استاندارد چیست

استاندارد طراحی اتاق سرور چیست؟

این ها تمامی سوالاتی هستند که میخواهیم در این مقاله به طور کامل بررسی کنیم

اتاق سرور استاندارد (یا مرکز داده) اصلی‌ترین بخش یک شبکه ساخت‌یافته در مراکز امروزی است. نیاز به مدیریت متمرکز منابع، کاهش هزینه‌های نگهداری، مقابله مؤثر با تهدیدات امنیتی و حصول اطمینان از عملکرد صحیح و بلادرنگ تجهیزات به‌صورت 7/24 ،طراحی یک دیتاسنتر مناسب با ویژگی‌های مورد نیاز را اجتناب‌ناپذیر نموده است. استانداردهای جهانی 27000 ISO, 942 TIA و IP از جمله استانداردهایی است که ما در طراحی و پیاده‌سازی مراکزداده از آن‌ها بهره می‌بریم. یک اتاق سرور استاندارد از نظر TIA/ANSI از بخشهای متعددی چون ,Room Storage, Room Entrance Room Telecommو … تشکیل می‌گردد که اتاق سرور(Room Computer/Room Server )مهم‌ترین آن‌هاست. با توجه به محدودیت منابع، هزینه و اطلاعات در شرکت‌ها، سازمان‌ها و مؤسسات متوسط و کوچک، راه‌اندازی یک اتاق سرور استاندارد در این‌گونه مراکز کافی است. ایجاد مکانی امن در جهت متمرکز کردن سرورهای شبکه و استفاده از منابع مشترک نگهداری، از عوامل مهم و تأثیرگذار پیشبرد کاری یک سازمان می‌باشند؛ لذا در این راستا اتاق سرور ایجاد شده و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. اهداف اصلی در پیاده‌سازی اتاق سرور عبارت‌اند از مقاومت سازه، ایمنی نفوذپذیری و اطمینان از صحت داده‌ها. دراین نوشتار مواردی که در طراحی و پیاده‌سازی اتاق سرور و دیتاسنتر استاندارد مبتنی بر استاندارد مدیریت امنیت اطلاعات مدنظر است، آورده شده است.

نگاهی به طراحی اتاق سرور استاندارد


ساختار شبکه کامپیوتری اتاق سرور آماده‌سازی اتاق سرور جهت ارتباطات شبکه‌های سرورها با ایستگاه‌های مختلف شبکه ازجمله کارهای پایه‌ای در اتاق سرور است. در واقع کلیه کارها و هزینه‌هایی که در اتاق سرور انجام می‌شود؛ هدفش استفاده منطقی و مطمئن از تجهیزات اتاق سرور است. در زیر دو ساختار فیزیکی و منطقی شبکه آمده است: ساختار فیزیکی شبکه مرکز اطلاعات و پردازش روی شبکه، سرورها هستند؛ لذا ارتباط مناسب این سرورها با مجموعه شبکه امری اجتناب‌ناپذیر است. در این راستا چهار عامل زیر مدنظر هستند.

.پیاده سازی مدل سه لایه

II .کابل کشی استاندارد

III .ثابت کردن رک‌ها

IV .کانال‌های عبور

پیاده‌سازی مدل سه لایه:

کابل کشی و پیش بینی مسیرهای داخل اتاق سرور باید به گونه ای باشد تا بتوان پیاده‌سازی مدل سه لایه شبکه را عملیاتی ساخت از این لحاظ داشتن نقشه منطقی و فیزیکی سوئیچ‌های مختلف شبکه باید پیش از اجرای مسیرگذاری در دستور کار قرار گیرد.

سرورها اغلب توانایی بروز رسانی سخت‌افزار و نرم‌افزار بدون راه‌اندازی مجدد، قابلیت پشتیبان‌گیری پیشرفته مکرر، امنیت بالا برای حفاظت از منابع، داده‌ها و حافظه و مدیریت آسان و همچنین ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاصی دارند.

 • مشاوره و بازدید رایگان، ارائه پروپزال و شرح عملیات نصب و راه اندازی اتاق سرور
 • عایق‌بندی و ایزوله‌سازی دما و صدا در اتاق سرور
 • طراحی سقف و کف کاذب آنتی استاتیک مخصوص اتاق سرور
 • طراحی کابل‌کشی استاندارد دیتا (Fiber Optic , CAT 6 , CAT 6a) و صدا در اتاق سرور
 • طراحی ساختار رک و چیدمان در دیتاسنتر
 • بهینه‌سازی و ارتقا دیتاسنتر
 • سیستم سرمایشی و تهویه مطبوع اتاق سرور
 • سیستم اعلام و اطفاء حریق در اتاق سرور
 • سیستم تخلیه اضطراری گاز از اتاق سرور
 • سیستم‌های برق اضطراری اتاق سرور
 • سیستم‌های امنیتی کنترل ورود و خروج و دسترسی به اتاق سرور
 • سیستم‌های مانیتورینگ اتاق سرور و تجهیزات داخلی آن
 • نصب انواع سنسورهای تشخیصی و امنیتی در اتاق سرور
 • نصب دوربین مداربسته در دیتاسنتر
 • اجرای سقف و دیوارهای کاذب نسوز در اتاق سرور
 • اجرای کف کاذب در اتاق سرور
 • اجرای سیستم روشنایی استاندارد در اتاق سرور

کابل کشی استاندارد


رعایت اصول کابل کشی ساخت یافته و همچنین درنظر داشتن خم ها و زوایای مختلف در کابل کشی اتاق سرور باید در نظر گرفته شود.

ثابت کردن رک‌ها:

به دلیل جلوگیری از واژگون شدن رک‌ها در هنگام زلزله، رک‌ها باید به کف وصل و مهار شوند. پیش از اجرای کف و ایجاد کانال‌های مختلف باید محل استقرار رک‌ها تعیین شده و بست‌ها وHolder های نگهدارنده در آن تعبیه شود، لذا دانستن نوع و مدل رک‌ها ، اندازه آن‌ها، موقعیت مکانی نسبت به یکدیگر باید تعیین شوند. برخی از ‌رک‌ها نظیر رک‌های HPدارای اتصالات مخصوص بوده و جهت نصب صحیح رک باید از آن‌ها استفاده کرد.

کانال‌های عبور

جهت نظم بخشیدن به کابل‌های Portable نظیر کابل‌های رابط برق، Cord Patchها و …، مسیر عبور استاندارد کابلی تو کار در اتاق سرور صورت می‌گیرد. این کانال‌ها باید دارای درپوش مناسب بوده و بین مسیرهای Data و برق فاصله ایجاد نماید.

ساختار منطقی شبکه

ساختار منطقی و نرم افزاری سرورها امکان استفاده مطمئن از اطلاعات روی سرورها را آماده می‌سازد لذا اتخاذ استراتژی مناسب ارتباط سرورها با یکدیگر و همچنین ارتباط ایستگاه‌های کاری با آن‌ها باید پس از نصب فیزیکی اتاق سرور انجام شود.

در زیر به برخی از تنظیمات منطقی و نرم افزاری اشاره شده است :

دامین کنترلر و سرویسهای شبکه نظیرDHCP ، DNS و…

VLAN و تقسیم سوئیچی

ایجاد List Access روی سوئیجهای شبکه

ایجاد Routing وGateway شبکه و …

امنیت

آسیب‌ها و نفوذهای گزارش شده به سیستم‌های مبتنی بر اطلاعات در سرتاسر جهان رو به افزایش است. با گذشت زمان ابزارها و روشهای نفوذ به سیستم های اطلاعاتی و شبکههای کامپیوتری ساده و سادهتر میشوند و نفوذگرها با این ابزار و حداقل دانش مجال نفوذ را مییابند. بر این اساس محرمانه بودن، در دسترس بودن و یکپارچگی اطلاعات، امری اجتناب ناپذیر برای توسعه سیستمها کامپیوتری و سرورها است و باید در برنامه تجهیز اتاق سرور مدنظر قرار گیرد.

مرسومترین روشهای امنیتی:

استفاده از ویروس‌کش مناسب

استفاده از فایروال با تنظیم صحیح

نصب سیستمهای نمایشگر نظیر IDS

تهیه نسخه پشتیبان

ایجاد امکانات مناسب برگرداندن اطلاعات از بین رفته، از تدابیری است که باید مدیر شبکه در دستور کار خود قرار دهد. استفاده از ساختار SAN و تجهیزات مبتنی بر NAS ،همچنینMedia های ذخیره سازی متنوع با توجه به حجم اطلاعات و اهمیت آنها مثال هایی از آنهاست. نکته: درصورتیکه راه اندازی SAN را در دستور کاری خود دارید باید بستر اصلی پیاده سازی آن را در اتاق سرور پیشبینی نمایید.

سرور مناسب

سرورها، کامپیوترهای قدرتمند با توان پردازش و ذخیره سازی بالایی هستند که به عنوان مرکز منطقی نرم افزارهای مختلف شبکه درنظر گرفته میشوند. Base Dataهای مختلف نظیرSQL ، Oracleو … روی این بستر ایجاد شده و ایستگاه های کاری مرتبط با شبکه را تغذیه می نمایند. با توجه به فضای محدود اتاق سرور و لزوم بهینه از فضا، استفاده از سرورهای کشویی mount Rack پیشنهاد میشود. این سرورها سرپرست شبکه را قادر خواهند ساخت تا به راحتی به آنها دسترسی داشته و بنا به شرایط آنها را افزایش یا کاهش دهد.

ساختار فیزیکی :

تقویت ساختار، مقاوم سازی و ضدزلزله سازی

زلزله خیز بودن کشورمان ایران و لزوم پیشبینی صدمات در هنگام وقوع آن امری اجتناب پذیر میباشد که در طراحی و پیاده سازی سازه های مختلف سازمانی مدنظر میباشد. با توجه بهاینکه اکثر ساختمانها، قدیمی ساز بوده و از ایمنی لازم برخوردار نیستند؛ لذا باید تمهیداتی برای آن درنظر گرفت، در این خصوص پس از بازدید دقیق از محل ساختمان، مناسبترین مکان جهت استقرار اتاق سرور انتخاب شده و در صورتی که نتایج حاصل از لرزه سنجی (تست برای سنجش میزان مقاومت سازه در برابر لرزه) مناسب نباشند؛ اقدام به مقاوم سازی خواهد شد. بدیهی است در صورتیکه اتاق سرور در مکانی غیر از پایین ترین طبقه سازه باشد، مقاوم سازی را باید از پی ساختمان آغاز کرد و این خود مستلزم هزینه است.

مراحل کار مقاوم سازی

دیوارها تا رسیدن به سطح آجری تراشیده میشود.

سوراخها و منافذ پر میشوند.

سطوح با یک لایه سیمانی پوشیده میشود.

لایهای از ماده ضد آتش Tard Fire روی لایه سیمانی کشیده میشود.

مسیرگذاری کف و سقف جهت عبور لولههای اطفای حریق، برق و شبکه انجام میشود.

پس از انجام مراحل فوق اقدام به آهن کشی و ستون گذاری میشود.

شبکههای فلزی نصب شده و روی آن گچ کاری میشود.

پس از خشک شدن گچ لایه محافظتی و ضد آتش Epoxy پوشانده میشود.

مکان مناسب جهت اتاق سرور

معمولاً اتاق سرور را در پایینترین طبقه ساختمان در نظر میگیرند و در این مکان، باید با کانالها و رایزرهای ساختمان در ارتباط باشد. در صورتیکه از این اتاق به اتاق های دیگر و همچنین به طبقات دیگر کانالی وجود نداشته باشد باید آن را ایجاد کرد.

سیستم تهویه و تخلیه گرد و خاک اتاق سرور

از عوامل مهم استهلاک تجهیزات الکترونیکی، گرد و خاک میباشد. با نشستن گرد و خاک روی Chipsetھای مختلف بردهای دستگاه ها و ایجاد لایه جانبی روی آنها، عمل خنک سازی آنها با مشکل روبرو شده و خرابی زودرس را سبب میشود از این رو سیستم تهویه هوای اتاق سرور نصب شده و مورد بهرهبرداری قرار میگیرد.

سیستم اطفای حریق

آتش سوزی به دلیل اتصال کوتاه ادوات برقی و همچنین وجود تجهیزات مختلف آتش زا از عوامل اصلی تخریب در سازمان ها میباشد، لذا در این خصوص نصب تجهیزات مناسب اخطار و اطفای حریق مدنظر میباشد. نحوه کار چنین است:

-با توجه به محدودیت فضای اتاق سرور جهت انتقال گاز مونواکسید کربن به داخل اتاق، از لولههای حامل استفاده میشود. محل قرار گرفتن نازل های نهایی، باید در مکانهایی نزدیک به محل استقرار سرورها و تجهیزات برقی تعبیه شود.

مخزنهای گاز در مکانی خارج اتاق سرور قرار میگیرد و این مخزنها به لوله های تعبیه شده داخلی، مرتبط خواهند شد.

در مکانهای مختلف اتاق سرور نظیر داخل رکها، تجهیزات برقی داخلی و… سنسورهای تشخیص حریق نصب میشود

درب ضد حریق و مقاوم

با توجه به اهمیت محصور نمودن آتش و جلوگیری از گسترش آن، درب اتاق سرور باید از جنس نسوز انتخاب شود

رنگ ضد حریق یا EPOXY:

جهت پر کردن کلیه درزها و ایجاد لایه حفاظتی بیرونی ضد آتش از Epoxyاستفاده میشود. Epoxy در رنگهای مختلف موجود بوده و برای گرفتن جواب مؤثر حتماً باید سطح زیرین کاملاً خشک شده باشد. رنگهای پلاستیکی و پلی استری، محصولات جانبی پتروشیمی بوده و قابلیت اشتعال بالایی دارند. لذا استفاده از آنها مناسب اتاق سرور نمیباشند. درحال حاضر پوشش مناسب جهت اتاق سرور Epoxy میباشد که کلیه سطوح داخلی ( کف، سقف، دیوارههای جانبی) را پوشش میدهد. این محصول دارای رنگهای متنوعی است و کاملاً ضد حریق میباشد.

دوربینهای کنترلی

با توجه به اهمیت اطلاعات و لزوم مراقبت بیشتر از تجهیزات اتاق سرور، نصب دوربینهای کنترلی درون اتاق سرور بسیار مؤثر است. دوربینها بطور 24 ساعته اتاق سرور را مانیتور کرده و Logها را در سرور مربوطه ذخیره میکنند.

سیستم جارو برقی Cleaner Vacuum

باتوجه به احتمال آلودگی اتاق سرور ناشی از تردد افراد در آن، علی الرقم پوشیدن لباسهای مخصوص توسط این افراد، دستگاه جاروبرقی پیشبینی میشود. موتور و سایر تشکیلات این دستگاه در بیرون از اتاق سرور قرار گرفته و تنها لوله جمع کننده در داخل سرور قرار داده میشود.

سیستم کنترل دسترسی تردد

استقرار سیستم کنترلی مناسب جهت ثبت تردد افراد و مدیریت آن جهت اتاق سرور الزامیاست. این سیستم دارای یک دستگاه کارت خوان چند گزینهای(Checking Option Multi )کنترلر و مبدلهای مرتبط با آن میباشد. افراد مجاز برای ورود به اتاق سرور باید کارت تردد را همراه داشته باشند. همچنین ثبت اثر انگشت و وارد کردن کد مخصوص از دیگر گزینه هایی است که میتوان آنها را فعال نمود.

اتاق سرور

سیستم تأمین روشنایی

روشنایی داخل اتاق سرور باید به گونهای طراحی شود تا در هنگام خروج شخص از اتاق سرور خاموش شوند و دلیل آن علاوه بر صرفه جویی برق، جلوگیری از تولید حرارت توسط آنهاست. همچنین مسیرهای کنترلی و اصلی برق در تابلو برق اتاق سرور پیشبینی میشود.

سیستم خنک کننده داخلی

جهت برقراری دمای مناسب 18 درجه سانتی گراد اتاق سرور، استفاده از دستگاههای خنک کننده درون آن الزامی است. مرسومترین خنک کننده در ایران، کولرهای گازی هستند که توان آنها باتوجه به میزان حرارت تولید شده اتاق سرور محاسبه میشوند.

ساختار برق شهر و برق اضطراری

کابل کشی اتاق سرور باید مطابق استانداردهای کابل کشی ساخت یافته، با تجهیزات با کیفیت، پیادهسازی شود. قسمتهای مختلف جهت داشتن سیستم برقرسانی مطمئن شامل موارد زیر است:

تابلو برق

یو پی اس

ژنراتور تأمین

چاه ارت

تابلو برق و ATS:

کنترل خطوط ورودی و خروجی برق و برق اضطراری، همچنین لزوم مانیتور کردن جریان و ولتاژ خطوط استفاده از تابلو برق را الزامی میسازد. تابلو برق علاوه بر داشتن ولت متر و آمپرمتر، دارای یک سری کلیدهای مینیاتوری بوده که جهت جریان و وضعیت ولتاژ را کنترل مینماید. همچنین توسط این کلیدها قادر خواهیم بود تا برق قسمتی از سازمان را روی برق شهر Set کنیم و یا میتوانیم آن را به UPS مرتبط سازیم.

یوپی اس:

قطع ناگهانی برق در تجهیزات اتاق سرور، نظیر روترها، سوئیچها، سرورها و … باعث اختلال در اکثر فعالیتهای این دستگاهها شده و در برخی موارد، امکان ادامه کار آنها را کاملاً از بین میبرد. باید در نظر داشت تنها قطع برق شهر اثرات مخرب به همراه ندارد. سیستمهای کامپیوتری نسبت به نارساییهایی مانند افت لحظهای ولتاژ، ولتاژهای لحظهای بالا، نویز و تأثیرات فرکانس رادیویی و تغییرات فرکانس در منبع تغذیه خود حساس هستند.

ups مناسب، دارای شرایط زیر است:

.باشد Online Double Conversion

-توان کار با ژنراتور را داشته باشد، یعنی Correction Factor Power را پشتیبانی کند.

3 -جهت مانیتورکردن برخط، پروتکل SNMP را پشتیبانی کند.

نکته: اگر UPS مشخصه PFC را نداشته باشد، توان ژنراتور باید 5/1 برابر UPS در نظر گرفته شود و اگر داشته باشد 15/1 برابر UPS باشد

ژنراتور تأمین:

دستگاههای تأمین کننده برق اضطراری (UPS ،(با توجه به گران بودن و عدم کارایی مناسب برای برقدهی طولانی مدت، مناسب نبوده و استفاده از ژنراتور در دستور کار قرار میگیرد. نحوه کار بدین صورت است که در هنگام قطع برق اتاق سرور و برای جلوگیری از اختلال در سیستم برقدهی آن، در طول زمان به کار افتادن ژنراتور، UPS بطور آنی وارد مدار شده و برق اتاق سرور را تأمین میکند. به محض آماده شدن ژنراتور جهت برق دهی، UPS از مدار خارج شده و برق اتاق سرور از ژنراتور تأمین میشود. توان UPS با توجه به میزان توان مصرفی دستگاههای مختلف مستقر در اتاق سرور نظیر سرورها، کولرهای گازی و… محاسبه میشود. توان UPS مناسب را با درنظر گرفتن باتریهای داخلی آن برای مدت 7 الی 15 دقیقه (باتوجه به زمان به کار افتادن ژنراتور) درنظر میگیرند. میزان توان ژنراتور 15 %بیشتر از توان UPS در نظر گرفته میشود و در هنگام کار باید 70 %زیربار باشد. زیربار قرارگرفتن ژنراتور بیش از 80 %توان و یا کمتر از 60 %توان اکیداً توصیه نمیشود. ژنراتورهای با توان بالای KVA 15 سه فاز هستند.

استفاده از کف کاذب در اتاق سرور و دیتاسنتر

در جامعه صنعتی امروز برای همگام شدن با تکنولوژی پیشرفته و مدرن باید ازتوانمندیهای ماشینها و وسایل الکتریکی استفاده نمود. از طرفی هر کدام از وسایل نامبرده، انبوهی از سیم و کابل ارتباطی و… را بهمراه دارد. سازندگان این دستگاهها همیشه بدنبال بستری مناسب و مطمئن برای عبور دادن سیمها، کابلها و… بودند بطوری که در مواقع ضروری بتوانند براحتی به آنها دسترسی داشته باشند تا بازدیدها و تعمیرات و… را در وسایل براحتی انجام دهند. همچنین در اکثر ساختمانهای صنعتی، اداری، تجاری، بیمارستانی و… همیشه دو موضوع سبک سازی وزن ساختمان و محل مناسب برای عبور تجهیزات مکانیکی و برقی از اهداف اصلی مهندسین طراح و مالکین ساختمان بوده است و بدینسان سیستم کف کاذب ابداء شد.

Related posts

CDN یا شبکه تحویل محتوا چگونه کار میکند

vahid fatehi

راهنمای خرید روتر شبکه برای مصارف خانگی و سازمانی

سینا

استانداردهای کابل کشی فیبرنوری چیست ؟

سینا

نظر شما چیه؟