راهنمای خرید سرور
راهنمای خرید سرور برای شرکت و سازمان ها
2018-05-01
راهنمای خرید روتر
راهنمای خرید روتر شبکه برای مصارف خانگی و سازمانی
2018-05-05

سیستم فیلتراسیون اتاق سرور و دیتاسنتر چیست ؟

تهویه و فیلراسیون اتاق سرور

تهویه و فیلراسیون اتاق سرور

به اشتراک گذاری!

سیستم فیلتراسیون اتاق سرور و دیتاسنتر چیست ؟
به این مقاله امتیاز دهید

امروزه در اکثر اتاق سرور ها و دیتاسنتر های پیشرفته و بزرگ از سیستم های فیلتراسیون استفاده می شود در شرکت وسازمان های کوچک اتاق سرور ها در ابعاد 2 در 3 و در سایز کوچک ساخته می شوند و در نتیجه تعداد سرورهای کمی نیز در این فضا نصب و راه اندازی می گردد. با توجه به اینکه سیستم های کولینگ تهویه که برای اتاق سرور ها استفاده می شود گرانقیمت بوده و مدیران تمایلی به پرداخت هزینه های گران ندارند از این جهت برای سرمایش اتاق سرور خود از کولر های گازی استفاده میکنند در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که استفاده از کولر گازی برای اتاق سرور چه صدماتی میتواند به اتاق سرور وارد کند .

جهت کنترل آلودگی در محیط در مرکز داده  ، معمولا  از فیلترهای کنترل غبار طبق رده بندی MERV استفاده میشود. در دستگاه های سرمایش مخابراتی و تهویه دقیق، معمولا فیلترهای G4 استفاده می شود که قابلیت شستشو نیز دارند . در صورتی که میزان غبارات زیاد باشد و الزامات فیلتراسیون بیشتری را بطلبد، قابلیت نصب فیلترهای بیشتر و رده بندی های متفاوت نیز وحود دارد. در کلرهای گازی با توجه به اینکه فشار فن ثابت است و به طور استاندارد دارای یک فیلتر پلاستیکی می باشند، امکان تامین الزامات فیلتراسیون استاندارد هوای اتاق سرور و رک روم وجود ندارد.

 

فرض کنید در زمان طراحی، شرایط هوای دیتاسنتر را به صورت رطوبت نسبی ۵۰ درصد و دمای ۲۲ درجه سانتیگراد در نظر گرفته شده است. نقطه شبنم این هوا طبق نمودار سایکرومتریک ۱۱ درجه سانتیگراد می باشد. معنی این جمله این است که اگر هر سطحی وجود داشته باشد که دمای آن کمتر از ۱۱ درجه سانتیگراد باشد و  هوای با دمای ۲۲ درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی ۵۰ درصد به آن برخورد بکند، بخار آب موجود در این هوا شروع به تقطیر شدن می کند. حتی اگر دیوارهای مرکز داده هم دمای زیر ۱۱ درجه سانتیگراد داشته باشند، این اتفاق می افتد.

فیلتراسیون اتاق سرور

در کولر گازی، دمای اشباع اواپراتور روی ۵ درجه سانتیگراد تنظیم می شود. در حالی که در پکیج مخابراتی گازی دمای اشباع مبرد در اواپراتور روی ۱۰ درجه سانتیگراد تنظیم می شود. مشخص است که این تنظیم دمایی سبب می شود که پکیج مخابراتی DX در زمان کارکرد، در شرایطی که هوای مرکز داده منطبق بر شرایط دما و رطوبت استاندارد سرورها است، هیچگونه تقطیر و رطوبت گیری از هوا را انجام ندهد در حالی که کولر گازی در همین شرایط به دلیل کمتر بودن دمای سطح کویل اواپراتور آن به شدت رطوبت هوا را تقطیر کند و میزان رطوبت را از شرایط استاندارد خارج نماید.

 

گاها مشاوران پروژه ها پیشنهاد استفاده همزمان از کولر گازی و دستگاه رطوبت ساز در اتاق سرور می دهند. در صورت استفاده از این راه حل، مسابقه ای بین کولر های گازی و رطوبت ساز ها برگزار شده است که تنها برنده آن شرکت توانیر به دلیل مصرف مضاعف توان الکتریکی می باشد. در کولر گازی دمای سطح کویل آن حدود ۵ درجه سانتیگراد است، به دلیل اختلاف ۶ درجه ای با دمای نقطه شبنم هوای مرکز داده، کولرها دائما رطوبت گیری می کنند، از طرف دیگر دستگاه رطوبت ساز طبق فرمان دریافتی از سنسور هیومیدستات بخار آب به هوای مرکز داده اضافه می کند، پس در واقع رطوبتی که توسط دستگاه رطوبت ساز به هوا اضافه شده است، توسط کولر گازی مجددا تقطیر می شود و این سیکل معیوب کارکرد ادامه می یابد. اما در یک پکیج مخابراتی گازی دیتاسنتر، دمای سطح کویل اواپراتور آن در حدود ۱۰ درجه سانتگیراد می باشد، لذا در حالتی که هوای مرکز داده شرایط استاندارد رطوبت و دما را داراست، هیچگونه رطوبتی تقطیر نمی شود، در ضورتی که به هر دلیلی رطوبت هوا کم شود، دستگاه رطوبت زن داخل پکیج مخابراتی در همان دمای مثلا ۲۲ درجه، کمبود رطوبت را به هوا اضافه می کند تا به محدوده رطوبت نسبی ۵۰ درصد برساند و هنگامی که سطح رطوبت به این میزان رسید، با توجه به اینکه سطح کویل گازی پکیج مخابراتی ۱۰ درجه سانتیگراد است، رطوبتی تقطیر نمی شود و پس از رسیدن رطوبت به سطح طراحی شده، دستگاه رطوبت زن خاموش می شود.

فیلتراسیون اتاق سرور

با توجه به مجموعه توضیحات مذکور، دلایل نادرستی انتخاب کولر گازی به عنوان سیستم سرمایش و کولینگ اتاق سرور به شرح ذیل است:

  • کولر گازی نمی تواند الزامات فیلتراسیون  مورد نیاز مرکز داده را تامین کند

 

  • در کاربری مرکز داده، کولر گازی نسبت به ظرفیت برودتی خود حجم هوادهی کمی دارد ، چرا که برای کاربری تهویه مطبوع  ( کامفورت ) طراحی شده است

 

  • کولر گازی نمی تواند سطح رطوبت مرکز داده را حفظ کند و دائما رطوبت موجود در هوا را تقطیر می کند.

 

  • راندمان کولر گازی نسبت به پکیج مخابراتی گازی کمتر است، چرا که اختلاف فشار دو سر کمپرسور در تهویه مطبوع بیشتر از اختلاف فشار دو سر کمپرسور در تهویه دقیق است. ( این بدین معنی است دستگاه تهویه دقیق اتفاقا تحت فشار و تنش کمتری کار می کند. )

 

  • کولر گازی نمی تواند در زمستان سرمایش را تامین کند و خاموش می شود، تنها کولر گازی مدل اینورتر می تواند که ریسک کاربرد آن نیز بسیار بالاست، چرا که کمپرسور آن در زمستان بسیار در خطر مایع کشیدن و خرد شدن پره های داخلی آن قرار دارد (کولرهای گازی کنترلرهای مورد نیاز جهت این امر را به میزان کافی دارا نیست).

بنابراین استفاده از کولرهای گازی جهت سرمایش و کولینگ اتاق سرور کاملا مردود است و هزینه های پنهان بسیاری را به کارفرمایان تحمیل می سازد و مطرح نمودن راهکارهایی چون استفاده از دو اسپیلیت گازی به جای یک اسپیلیت گازی در اتاق سرور، استفاده از سیستم DCIM برای مانیتورینگ سیستم سرمایش،  روشن نمودن ۸ ساعتی هر کولر گازی در اتاق سرور، نصب و سرویس استاندارد و . . . بیشتر تبلیغات بازاری برای فروش محصولات می باشد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − 2 =